Masallarda kadın (Güneydoğu Anadolu ve Doğu Akdeniz masal örnekleri)
Women in folk tales (Southeastern Anatolia and East Mediterranean folk tales examples)
- Tez No: 226743
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEHİYE KÖKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Masallar, Türk Halk Edebiyatı'nın en sevilen halk anlatmalarından biridir. Masal; kahramanları hayvanlar, insanlar, tabiatüstü varlıklardan oluşan; olayları masal ülkesinde geçen; halkın ortak şuurundan doğmuş; ağızdan ağıza, kuşaktan kuşağa sürüp gelen; hayal mahsûlü bir takım olayların anlatıldığı sözlü halk edebiyatı ürünlerinden biridir. Masallarda masal kahramanlarından biri de kadınlardır. Hatta masallarda kadınlar daha fazla ön plana çıkarlar. Bu çalışmanın amacı da Güneydoğu Anadolu ve Doğu Akdeniz Bölgesi'nde yüzyıllardır anlatıla gelen sözlü kültür ürünlerinden birisi olan masallardaki kadınların tespit edilip özelliklerine göre sınıflandırılarak tahlil edilmesidir. Toplumlarda ve özellikle Türk toplumunda önemli bir yere sahip olan kadınlar, masalların da önde gelen kahramanlarındandır. Bu tezde masalın tanımı hakkında ön bir bilgi verildikten sonra diğer halk anlatmalarındaki ve masallardaki kadının yeri ve önemi hakkında bilgi verilmiştir. Daha sonraki bölümlerde incelenen masallardaki kadınların fiziksel ve karakter özellikleri, doğumu, sosyal konumu, evlenmesi, sihirli güçleri ve fiziki çevresi masallardan örnekler verilerek değerlendirilmiştir. Her bölüm ile ilgili öncelikle genel bir bilgi verilmiş olup bölümler, alt başlıklara ayrılarak işlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Folk tales are one of the most liked folk tellings. Folk tale of, which heroes consist of animals, people, supernatural creature, events take place in tale country having being, born from people?s shored concious, having been come of own from tonque to tonque, from generation to generation, is one of the verbal folk literature work that some events as image work is told. In folk tales, one of folk tales heroes is the women. Also, women in folk tales becomes more foreground. In fact, the aim of this study is to find out women in folk tales, which is one of works of verbal culture being told for conturies in Southeastern and East Mediterranean to analyse them as catagorizing according to their feature. In societies, especially in Turkish society, women who have an important place are the foreground heroines. In this thesis after having been given ıntroduction about the definition of the folk tales, ın other folk tellings and folk tales ınformation about the place and importance of the women has been given. In later parts, in folk tales studied, women?s physical and characteristic features, their birth, social position, marriage, magical powers, physical environment has been evaluated by giving examples from folk tales. First of all, general information is given about every part, these parts have been studied by being divided into subtitles.