Türkiye'de sürdürülebilirlik uygulamaları: TSRS 1 ve TSRS 2 kapsamında BİST sürdürülebilirlik endeksi işletmelerinin sürdürülebilirlik stratejilerinin incelenmesi
Sustainability practices in Turkey: examination of sustainability strategies of BIST sustainability 25 index companies with in the scope of TSRS 1 and TSRS 2
- Tez No: 1006269
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVE KEKEÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Kıt olan kaynakların aşırı tüketilmesi ile ileride oluşacak muhtemel yokluk için insanoğlunun alması gereken önlemler elzem hale gelmiştir. Gerek doğaya gerekse topluma karşı bireylerin ve işletmelerin sorumlulukları vardır. Özellikle işletmelerin kar baskısı ile tahribat yaratan birçok faktörü gözardı etmesi yaşanabilir çevre ve sürdürülebilir karlılık gibi kavramları önemini arttırmıştır. Bu bağlamda dünyada ve ülkemizde birçok çalışma yapılmaya başlamıştır. Çevresel farkındalık olarak başlayan bu süreç önce gönüllülük esası sonrasında yayınlanan standartlar ile birçok ülkede uygulamaya konulmuştur. Türkiye'de Sürdürülebilirlik raporlama standartları ile işletmelerin yaptıkları sürdürülebilirlik faaliyetleri bir rapor halinde sunulmaktadır. Bu çalışmada birinci bölümde sürdürülebilirlik kavramı ve sürdürülebilirlik kavramının tarihsel gelişimi gerek ulusal gerekse uluslararası arenada yapılan çalışmalara değinilmiştir. Sürdürülebilirliğin boyutları incelenerek kurumsal sürdürülebilirlik modelleri mercek altına alınmıştır. İkinci bölümde kurumsal raporlamalar ve sürdürülebilirlik raporlamalarına değinilerek raporlama ilkeleri ortaya konmuştur. Dünyada ve Türkiye'de yer alan Sürdürülebilirlik ile ilgili kuruluşlar ve Raporlama Standartlarının tarihsel gelişimi çerçevesinde kuruluşlar ve standartlar incelemeye konu edilmiştir. Türkiye Sürdürülebilirlik Raporlama Standartları 1 ve Türkiye Sürdürülebilirlik Raporlama Standartları 2 kapsamında Borsa İstanbul'da işlem gören Sürdürülebilirlik 25 endeksine dâhil işletmelerin sürdürülebilirlik faaliyetleri kapsamında uyguladıkları stratejiler karşılaştırmalı olarak incelemeye konu edilmiştir. İnceleme birinci başlıkta stratejide ortak temalar ve öncelikler, ikinci başlıkta hedef ve anahtar performans göstergesi düzeyinin işletmeler arasında değişimi, üçüncü başlıkta yönetişim, risk-fırsat ve ölçüm/izleme strateji ilişkilendirmesi ve dördüncü başlıkta şirketler arasında strateji tonu ve yapısı bakımından farklılaşma desenleri olmak üzere 4 başlık altında yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The measures that humankind needs to take against potential future depletion due to the overconsumption of scarce resources have become essential. Both individuals and enterprises bear responsibilities toward both nature and society. In particular, the fact that enterprises disregard many destructive factors due to profit pressure has increased the importance of concepts such as a livable environment and sustainable profitability. In this context, numerous studies have been initiated both globally and in our country. This process, which began as environmental awareness, was implemented in many countries first on a voluntary basis and subsequently through published standards. In Turkey, sustainability activities carried out by enterprises are presented in the form of a report through Sustainability Reporting Standards.In the first section of this study, the concept of sustainability and its historical development are addressed, touching upon studies conducted in both national and international arenas. The dimensions of sustainability are examined, and corporate sustainability models are scrutinized.In the second section, corporate reporting and sustainability reporting are addressed, and reporting principles are set forth. Sustainability-related organizations in the world and in Turkey, as well as the organizations and standards within the framework of the historical development of Reporting Standards, are subject to examination.Within the scope of Turkish Sustainability Reporting Standards 1 (TSRS 1) and Turkish Sustainability Reporting Standards 2 (TSRS 2), the strategies implemented by enterprises included in the Borsa Istanbul Sustainability 25 Index within the scope of their sustainability activities are examined comparatively. The examination is conducted under 4 headings: common themes and priorities in strategy under the first heading, the variation of target and key performance indicator levels among enterprises under the second heading; the association of governance, risk-opportunity, and measurement/monitoring strategy under the third heading; and differentiation patterns in terms of strategy tone and structure among companies under the fourth heading.