Adli arabuluculuğun demokrasi ve uzlaşı kültürüne etkisi
The effects of judicial mediation on democracy and the culture of reconciliation
- Tez No: 1006278
- Danışmanlar: PROF. DR. TUĞBA YOLCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tarsus Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, adli arabuluculuk kurumunun demokratik bilinç ve uzlaşı kültürü üzerindeki etkisini, hukuki ve sosyolojik bir çerçevede incelemektedir. Tezin temel varsayımı, adli arabuluculuğun yalnızca yargının iş yükünü hafifleten bir teknik araç değil, aynı zamanda demokratik davranış biçimlerini teşvik eden bir sosyal pratik olduğudur. Bu bağlamda arabuluculuk, bireylerin çatışma çözme yetkinliğini artıran, diyalog kültürünü yaygınlaştıran ve hukuksal katılımı güçlendiren bir mekanizma olarak ele alınmıştır. Bu çalışma, nitel araştırma yaklaşımı çerçevesinde tasarlanmıştır. Araştırmada, adli arabuluculuk ile demokrasi arasındaki ilişki, normatif metin analizi ve kavramsal çözümleme teknikleri aracılığıyla ele alınmış; ilgili akademik literatür ise çalışmanın kuramsal çerçevesinin oluşturulması ve tartışmanın bağlamsallaştırılması amacıyla kullanılmıştır. Sonuç olarak, arabuluculuk kurumunun yalnızca hukuki bir uyuşmazlık çözüm yöntemi olmadığı, aynı zamanda tarafların katılımını, diyalog kültürünü ve uzlaşma pratiğini teşvik ederek demokratik bir pedagojik işlev üstlendiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the impact of judicial mediation on democratic consciousness and the culture of consensus within a legal and sociological framework. The central assumption of the thesis is that judicial mediation is not merely a technical instrument that alleviates the workload of the judiciary, but also a social practice that promotes democratic patterns of behavior. In this context, mediation is addressed as a mechanism that enhances individuals' conflict resolution competencies, disseminates a culture of dialogue, and strengthens legal participation. This study is designed within the framework of a qualitative research approach. The relationship between judicial mediation and democracy is analyzed through normative text analysis and conceptual analysis techniques, while the relevant academic literature is utilized to construct the theoretical framework of the study and to contextualize the discussion. In conclusion, it is determined that mediation is not solely a legal method of dispute resolution; rather, by encouraging party participation, a culture of dialogue, and practices of consensus, it also fulfills a democratic pedagogical function.