Endüstriyel mirasın kamusal mekâna dönüşümü:prag holešovice ve istanbul bomonti bira fabrikalarının yeniden işlevlendirilmesi üzerine bir inceleme
The transformation of industrial heritage into public space:an examination on the adaptive reuse of the prague holešovice and istanbul bomonti breweries
  1. Tez No: 1006287
  2. Yazar: SELİNAY ÇETİNER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
Özet
Teknolojinin hızlı gelişimi, sosyo-kültürel yapıdaki dönüşüm ve gündelik yaşam pratiklerindeki değişimler sonucunda, günümüzde birçok tarihi yapı güncel ihtiyaçları ve beklentileri karşılayamamakta ve inşa edildikleri döneme özgü işlevlerini yitirmektedir. İnsanlık tarihinin farklı dönemlerine ve mimari yaklaşımlarına dair önemli izler barındıran bu yapılar, son dönemde yeniden işlevlendirme uygulamaları aracılığıyla yeniden kent mekânına dâhil edilmektedir. Bir dönemin üretim ve tüketim ilişkilerini temsil eden ve bu ilişkilerin kentsel mekândaki karşılığı niteliğinde olan endüstriyel yapılar da kendilerine özgü mekânsal ve strüktürel özellikleriyle yeniden işlevlendirme uygulamaları kapsamında öne çıkan yapı türleri arasında yer almaktadır. Endüstriyel yapılar, kent içindeki konumları, yerleşim düzenleri ve açık–kapalı mekân kurgusuna olanak tanıyan plan şemaları sayesinde, diğer yapı tipolojilerine kıyasla kamusal mekân üretimi açısından önemli bir potansiyel barındırmaktadır. Çalışma kapsamında ele alınan Prag Holešovice Bira Fabrikası ve İstanbul Bomonti Bira Fabrikası, benzer tarihi arka planları, üretim biçimleri ve kentsel mekanla kurdukları ilişkiler ile iki endüstriyel yapı örneği olarak dikkat çekmektedir. Yapıların yeniden işlevlendirme süreçlerinde, benzer fonksiyonlarla kentsel yaşama dâhil edildikleri ancak kamusal mekân üretimine ilişkin farklı yaklaşımlar geliştirdikleri görülmektedir. Bu doğrultuda çalışma, Prag Holešovice ve Bomonti Bira Fabrikaları örnekleri üzerinden, yeniden işlevlendirme stratejilerinin kamusal mekân üretimi üzerindeki etkilerini belirlenen kriterler çerçevesinde karşılaştırmalı olarak incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, endüstriyel miras yapılarının yeniden işlevlendirilme süreçlerinde kamusallığa nasıl yaklaşıldığını ve bu yaklaşımın mekânsal ve sosyal dinamikler üzerinden nasıl üretildiğini ortaya koyan dikkat çekici bulgular sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
As a result of rapid technological advancements, transformations in socio-cultural structures, and changes in everyday life practices, many historic buildings today are no longer able to meet contemporary needs and expectations and have lost the functions specific to the period in which they were constructed. These buildings, which embody significant traces of different periods of human history and architectural approaches, have recently been reintegrated into the urban fabric through adaptive reuse practices. Industrial buildings, which represent the production and consumption relations of a particular era and constitute their spatial manifestation within the urban context, have emerged as a prominent building type within adaptive reuse interventions due to their distinctive spatial and structural characteristics. Owing to their urban locations, settlement patterns, and plan typologies that allow for the articulation of open and enclosed spaces, industrial buildings possess considerable potential for the production of public space when compared to other building typologies. Within the scope of this study, the Holešovice Brewery in Prague and the Bomonti Brewery in Istanbul stand out as two industrial building examples with similar historical backgrounds, production processes, and relationships established with the urban environment. Although both structures have been reintegrated into urban life through comparable functions in their adaptive reuse processes, they exhibit differing approaches to public space production. In this context, the study aims to comparatively examine the effects of adaptive reuse strategies on public space production through the cases of the Prague Holešovice and Istanbul Bomonti Breweries, within the framework of predefined criteria. The research reveals notable findings regarding how publicness is approached in the adaptive reuse processes of industrial heritage buildings and how this approach is produced through spatial and social dynamics.