Kadastral veri içeriğinin güncel kadastral eğilimler ışığında değerlendirilmesi ve iyileştirilmesine yönelik bir yaklaşım önerisi: Türkiye örneği
A proposal for an approach for the evaluation and improvement of cadastral data content in the light of current cadastral trends: the case of Türkiye
- Tez No: 1006295
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN ÇAĞDAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geomatik Bilim Dalı
Özet
Ülkemizde yaklaşık 100 yıldır sürdürülen geleneksel kadastro anlayışı, taşınmazların geometrik ve hukuki bilgilerinin üretilmesine ve mülkiyet güvencesinin sağlanmasına odaklanmaktadır. Zaman içerisinde uygulama özelliğini kaybeden kadastral verinin iyileştirilmesi, içeriğinin zenginleştirilmesi ve güncel durumu yansıtması amacıyla da sistematik kadastro güncelleme çalışmaları yürütülmektedir. Modern arazi bilgi yönetimi (ABY) paradigması, kadastronun farklı tematik alanlar için çok boyutlu kadastral veri üretmesini ve bu verileri mülkiyet dokusuyla ilişkilendirmesini önermektedir. Tez çalışması tematik alanları; 3B kadastro, deniz ve kıyı kadastrosu, afet duyarlı kadastro, altyapı kadastrosu, kamu hukuku kısıtlılıkları kadastrosu ve amaca uygun arazi bilgi yönetimi olarak başlıklandırmakta ve güncel kadastral yaklaşımlar olarak bütüncül biçimde ele almaktadır. Ülke kadastrosunun güncel kadastral yaklaşımların gerektirdiği veri içeriğini sağlamak ve modern ABY beklentilerini karşılamak üzere sınırlı kaldığı değerlendirilmektedir. Bu çalışma da ülke kadastrosunun güncel kadastral yaklaşımları içerecek biçimde genişletilmesi ve modern ABY paradigmasıyla uyumlu hale getirilmesini amaçlamaktadır. Bu amacı karşılamak üzere uluslararası bilimsel literatür ve uluslararası kadastral standartların öngördüğü kavramsal çerçeve ve veri içeriği derlenecektir. Bu doğrultuda ülke kadastrosunun nasıl yapılandırılacağı hakkında değerlendirme ve önerilerde bulunulacaktır. Çalışma kapsamında, her güncel kadastral yaklaşım için önerilen veri içerikleri Arazi Bilgi Yönetimi Alan Modeli (LADM) uluslararası standardının UML diyagramları aracılığıyla modellenmiştir. Bu çalışma güncel kadastral yaklaşımların gerektirdiği verilerin temini için de güncelleme çalışmalarını bir fırsat olarak değerlendirmektedir. Güncelleme çalışmaları mevcut yapısıyla taşınmaz sınırlarının hukuki ve geometrik açıdan iyileştirilmesine odaklanan, görece emek yoğun, uzun zaman ve yüksek maliyet gerektiren çalışmalardır. Ancak tezde önerilen yöntem ve süreçlerle, güncelleme çalışmalarının veri üretimini desteklemesi sağlanacaktır. Tez çalışmasının ülke kadastrosunun işlevinin artırılması, çok boyutlu düzeye kavuşması ve modern ABY paradigmasıyla uyumluluğuna katkı sunması beklenmektedir. Ayrıca güncelleme çalışmalarının daha işlevsel ve katma değeri yüksek bir yönteme dönüştürülmesi hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
The traditional cadastral approach that has been pursued in our country for approximately 100 years focuses on producing geometric and legal information about immovable properties and ensuring ownership security. Systematic cadastral updating studies are also being carried out to improve cadastral data that has lost its applicability over time, enrich its content, and reflect the current situation. The modern land information management (LAS) paradigm proposes that cadastral surveys produce multidimensional cadastral data for different thematic areas and relate this data to the texture of ownership. The thesis work categorizes thematic areas as 3D cadastre, marine and coastal cadastre, disaster-sensitive cadastre, infrastructure cadastre, public law restrictions cadastre, and fit-for-purpose land information management, and addresses them comprehensively as current cadastral approaches. It is assessed that the national cadastre is limited in providing the data content required by current cadastral approaches and meeting modern LAS expectations. This thesis aims to expand the national cadastre to include current cadastral approaches and make it compatible with the modern LIM paradigm. To achieve this goal, the conceptual framework and data content for current cadastral approaches, as outlined in the international scientific literature, international cadastral standards, and International Land Measurement Standards (ILMS), will be compiled. In this context, assessments and recommendations will be made regarding how the national cadastre should be structured. Within the scope of the thesis, the data content proposed for each current cadastral approach has been modeled using UML diagrams of the Land Information Management Area Model (LADM) international standard. This thesis also considers the update work as an opportunity to provide the data required by current cadastral approaches. Update studies are relatively labor-intensive, time-consuming, and costly endeavors that focus on improving the legal and geometric aspects of immovable property boundaries with their current structure. However, the methods and processes proposed in the thesis will ensure that update studies support data production. The thesis study is expected to contribute to increasing the functionality of the national cadastre, achieving a multidimensional level, and ensuring compatibility with the modern LAS paradigm. Furthermore, it is aimed at making the updating studies a more functional and high value-added method.