Koordinat kadastrosu ve Türkiye koşullarında uygulanması
- Tez No: 12248
- Danışmanlar: PROF. HÜSEYİN ERKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
_ 1 - ÖZET Bu çalışmada koordinat kadastrosu ve Türkiye koşullarında uygulanması konusu incelenmiştir. ülkemizdeki kadastro sorunu çok büyük boyutlara ulaşmış durum dadır ve acil çözüm beklemektedir. Gelişmiş pek çok batı ülkesinde uygulanan koordinat kadastrosu (sayısal kadastro) kadastral alım için gerekli her tür;.noktaların (parsel, ada, poligon, detay noktaları, nirengi noktaları) değerlerini 3ayısal olarak elde etmeyi amaçlar. Bütün noktaların koordinatlarının elde edilmesi; otomasyon, kadastral ölçme sonuçlarının düzenli arşivlenmesi, tapu sicilleri ve kütüklerinin yerlerini bilgi işlem ünitelerinde gruplandırılmış bilgilere, teknik ressamların yerlerini otomatik harita üretim araçlarına bırakmasına olanak verir. Koordinat kadastrosunun gerçekleşmesi bazı teknik esaslara bağlıdır. I- Nokta koordinatlarının hesabına başlangıç olacak ülke jeodezi ağı; a) Nirengi ağı (ülke yatay jeodezi ağı), b) Kivelman ağı (ülke düşey jeodezi ağı). II- Kadastral ölçmelerin ülke jeodezi ağına bağlı olarak nokta koordinatlarına dönüştürülmesi. Kadastral ölçülerin dayandırılacağı ülke jeodezi ağlarının durumları incelenerek kadastral ölçülerin yapılması ve değerlendirilme si için gerekli olan nokta sıklaştırmasından bahsedilmiştir. Nokta koordinatlarının saklanması, güncelleştirilmesi konusu da incelenmiş tir. Batı ülkelerinden örnekler alınarak uygulanan koordinat kadastrosu sistemleri için bilgiler verilmiştir. Türkiye'de ilk olarak uygulanan Aydın Söke1 de bu çalışmaların nasıl gerçekleştiği geniş olarakanlatılarak, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlügü'nün otomasyona geçme çalışmaları hakkında bilgi verilmiştir. Türkiye'de koordinat kadastrosu çalışmaları için pilot bölge seçilen Antalya Akseki ve Ankara Elmadağ'a bağlı Tekkeköy deki çalışmalar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
İ it v^ V* > V -c"* 3p £ ABSTRACT The coordinate cadastre and its application to the conditions of Turkey ha J been analysed in this thesis. The problem of cadastre in Turkey has reached to the point where it needs urgent solutions. The coordinate cadastre that hes been applied in many developed countries is a necessicty to compile any cadastral map (parcel, block, polygon, and detail points). The exis tence of the coordinates for every point (automation) enables the regular archieves of measurements and replaces cadastral registers with structrued information in computers and results in automatic dijital mapping methods instead of human graphic era. The realisation of coordinate cadastre raises some technical issues as follows. I- national geodetic network as a base for calculation of coordinates of points. a) Horizontal geodetic station network, b) Vertical station network. II- The conversion of cadastral measurement to coordinates by means of national geodetic network. The current state of national networks as a base for coordinate cadastre has been evaluated, and the densification of geodetic networks has been analysed along with the problem of archieving and updating coordinates. îjorae o:camplo3 taken from woatron countries are given regarding the application of coordinate cadastres. The first coordinate cadastre applied in Sb'ke-Aydm in Turkey has been described in detail and some information has been given regarding the plans of General Directore- 4 - of Cadastre and Land Register (Tapu ve Kadastro üenel i3üdürlU£;u) to start the automation, besides the work undertaken in Akseki-Antalya and iSlwadag-Ankara which are chosen as pilot prodects of coordinate cadastre has been presented.