Prompted shifts: The possible impact of AI on vocabulary use in ELT academic writing
Yönlendirilmiş değişimler: Yapay zekanın İngiliz dili öğretimi akademik yazımında sözcük kullanımına olası etkisi
- Tez No: 1006294
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, İngiliz Dili Eğitimi (ELT) alanındaki akademik yazında sözcüksel ve fraseolojik kullanımın artzamanlı örüntülerini incelemekte ve bu örüntülerin yapay zekâ tarafından üretilmiş akademik metinlerin ortaya çıkışıyla nasıl ilişkilendiğini ele almaktadır. Yaklaşık 5.000 insan tarafından yazılmış ve 1995–2025 yılları arasında yayımlanmış ELT araştırma makalesinden oluşan geniş ölçekli bir derlem ile, 125 yapay zekâ tarafından üretilmiş araştırma tarzı metinden oluşan paralel bir derlem temel alınarak, dört tarihsel dönem boyunca ve birden fazla n-gram düzeyinde (1–4 sözcük) normalize edilmiş sıklık dağılımları karşılaştırılmıştır. Tek sözcüklü çözümlemelerde, gözlemlenen sıklık örüntüleri Coxhead'in (2000) Akademik Sözcük Listesi (Academic Word List) referans alınarak değerlendirilmiş; böylece çekirdek akademik söz varlığının zaman ve yazarlık türüne göre göreli önemindeki değişimler incelenmiştir. Bulgular, çekirdek akademik sözcüklerin üç on yıl boyunca büyük ölçüde istikrarlı kaldığını ve bunun ELT akademik yazınında güçlü bir disipliner sürekliliğe işaret ettiğini göstermektedir. Tek sözcük düzeyindeki artzamanlı değişim sınırlı olup, sözcüksel ikame yerine daha çok seçici sıralama yeniden düzenlemeleri şeklinde ortaya çıkmaktadır. Buna karşılık, insan yazımı ile yapay zekâ tarafından üretilmiş metinler arasındaki en belirgin farklar fraseolojik düzeyde gözlenmektedir. Yapay zekâ tarafından üretilmiş metinler, özellikle genişletilmiş çerçeveleyici ve değerlendirici diziler olmak üzere, sınırlı sayıda geleneksel akademik kalıba orantısız biçimde dayanmaktadır; bu durum artan bir formülaiklikle sonuçlanmaktadır. Aynı zamanda, belirli çok sözcüklü ifadelerin hem 2023 sonrası insan yazımında hem de yapay zekâ metinlerinde istatistiksel olarak anlamlı paralel sıklık artışları gösterdiği saptanmıştır. Bu bulgu, çağdaş ELT akademik söyleminde kısmi bir insan–yapay zekâ yakınsamasına işaret etmektedir. Genel olarak bulgular, güncel ELT akademik yazınının; sözcüksel istikrar, yapay zekâ ile ilişkili fraseolojik yoğunlaşma ve insan ile makine tarafından üretilmiş dil arasındaki artan örtüşmenin bir arada bulunduğu bir yapı sergilediğini ortaya koymaktadır. Çalışma, akademik yazma pedagojisi, yapay zekâ okuryazarlığı ve bilimsel iletişimde yazarlık normlarının dönüşümüne ilişkin tartışmalara ampirik katkı sunmaktadır..
Özet (Çeviri)
This study investigates diachronic patterns of lexical and phraseological use in English Language Teaching (ELT) academic writing and examines how these patterns relate to the emergence of AI-generated academic texts. Using a large-scale corpus of approximately 5,000 human-authored ELT research articles published between 1995 and 2025 and a parallel corpus of 125 AI-generated research-style texts, the analysis compares normalized frequency distributions across four historical periods and multiple n-gram levels (1–4 grams). For single-word analysis, observed frequency patterns are examined with reference to Coxhead's (2000) Academic Word List, enabling assessment of shifts in the relative prominence of core academic vocabulary across time and authorship modes. The results show that core academic lexis remains highly stable over three decades, reflecting strong disciplinary continuity in ELT research writing. Diachronic change at the single-word level is limited and manifests primarily as selective rank recalibration rather than lexical replacement. In contrast, the most pronounced differences between human-authored and AI-generated texts emerge at the phraseological level. AI-generated writing exhibits disproportionate reliance on a narrow set of conventional academic bundles, particularly extended framing and evaluative sequences, resulting in increased formulaicity. At the same time, a subset of multiword expressions shows statistically significant parallel frequency increases in both post-2023 human-authored texts and AI-generated writing, indicating partial convergence in contemporary ELT academic discourse. Taken together, the findings suggest that recent ELT academic writing is characterized by the coexistence of lexical stability, AI-associated phraseological amplification, and emerging overlap between human and machine-generated language. The study contributes empirical evidence to discussions of academic writing pedagogy, AI literacy, and the evolving norms of authorship in scholarly communication.