Kamu spor örgütlerinde çalışan personelin örgütsel güven algılarının çalışan sesliliğine etkisinde öz yeterliliğin aracılık rolü
The mediating role of self-efficacy in the effect of organizational trust perceptions on employee voice in public sports organizations
  1. Tez No: 1006305
  2. Yazar: LOKMAN KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMRE BELLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, spor yönetimi alanında, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünde çalışan personelin örgütsel güven algılarının, çalışanların sesliliği (yani, fikirlerini ve düşüncelerini ifade etme) üzerindeki etkisini ve bu etkide öz yeterliliğin aracılık rolünü incelemektedir. Spor yönetimi, etkin ve verimli bir spor organizasyonunun sürdürülmesi için gerekli olan yönetim ve liderlik süreçlerini içerir. Çalışanların örgütsel güven duygusu, spor kurumlarının daha şeffaf, katılımcı ve motive edici bir çalışma ortamı yaratmasına katkıda bulunur. Öz yeterlilik, bireylerin kendi yeteneklerine olan inancını ifade eder ve bu inanç, çalışanların daha proaktif ve etkili bir şekilde seslerini duyurmasına yardımcı olabilir. Dolayısıyla, bu araştırma, spor yönetiminde çalışanların sesliliğini artırarak, organizasyonel performansı ve çalışan memnuniyetini iyileştirme yollarını anlamaya yönelik önemli bilgiler sunması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the effect of organisational trust perceptions of the staff working at the Provincial Directorate of Youth Services and Sports on employee voice (i.e., expressing ideas and thoughts) in the field of sport management and the mediating role of self-efficacy in this effect. Sport management includes the management and leadership processes necessary to maintain an effective and efficient sport organisation. Employees' sense of organisational trust contributes to the creation of a more transparent, participatory and motivating working environment in sport organisations. Self-efficacy refers to individuals' belief in their own abilities and this belief can help employees to make their voices heard in a more proactive and effective way. Therefore, this research is expected to provide important insights into understanding ways to improve organisational performance and employee satisfaction by increasing employee voice in sport management.