Genç yetişkinlerde yaşlı ayrımcılığının belirleyicileri olarak empati ve toplumsal duyarlılık (Bayburt Üniversitesi örneği)
Empathy and social sensitivity as determinants of ageism in young adults (Bayburt University example)
- Tez No: 1006307
- Danışmanlar: PROF. DR. VEHBİ ÜNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyal Hizmet, Sosyoloji, Social Work, Sociology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada genç yetişkinlerin yaşlı ayrımcılığı, empati ve toplumsal duyarlılık düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemek ve yaşlı ayrımcılığını bazı sosyodemografik faktörlere göre incelemek amaçlanmıştır. Bu hedef doğrultusunda nicel araştırma modeli benimsenmiş olup ilişkisel tarama yöntemi uygulanmıştır. Araştırmanın evrenini Bayburt Üniversitesi'nde eğitim alan öğrenciler oluşturmaktadır. Örneklem ise Bayburt Üniversitesi'nde eğitim gören 861 üniversite öğrencisidir. Araştırma kapsamında bazı sosyo-demografik bilgileri elde etmek için araştırmacı tarafından hazırlanan“Demografik Bilgi Formu”kullanılmıştır. Ayrıca araştırmaya katılanların yaşlı ayrımcılığı, empati ve toplumsal duyarlılık düzeyleri hakkında veri elde etmek amacıyla“Yaşlı Ayrımcılığı Tutum Ölçeği”,“Toronto Empati Ölçeği”ve“Toplumsal Duyarlılık Ölçeği”uygulanmıştır. Veriler SPSS paket programıyla analiz edilmiştir. Araştırmanın analiz kısmında tek yönlü varyans analizi, bağımsız örneklem t testi, Process makrosu kullanılmıştır. Bulgulara göre genç yetişkinlerin yaşlı ayrımcılığı tutumlarının cinsiyet, aile yapısı, sınıf düzeyi, öğrenim gördükleri bilim alanı değişkenlerine göre anlamlı düzeyde farklılaştığı tespit edilmiştir. Genç yetişkinlerin yaşlı ayrımcılığı tutumları aile geliri, 65 yaş ve üzeri yaşlı bireyle yaşama, yetiştikleri yer, medeni durum ve yaş değişkenlerine göre anlamlı bir fark oluşturmamıştır. Genç yetişkinlerin yaşlı ayrımcılığı düzeyleri ile empati ve toplumsal duyarlılık düzeyleri arasında pozitif yönde anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Diğer taraftan empati ve yaşlı ayrımcılığı ilişkisinde toplumsal duyarlılığın anlamlı bir aracı role sahip olduğu belirlenmiştir. Bu bulgular sonucunda yaşlı ayrımcılığını etkileyen sosyodemografik değişkenlerle ilgili öneriler sunulmuş ayrıca yaşlı ayrımcılığına etki eden empati ve toplumsal duyarlılık kavramlarının önemine vurgu yapılarak öneriler sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the relationship between young adults' levels of ageism, empathy, and social sensitivity, and to examine ageism according to certain sociodemographic factors.. In line with this objective, a quantitative research model was adopted and a correlational survey method was applied. The study population consists of students studying at Bayburt University. The sample comprises 861 university students enrolled at Bayburt University. In order to obtain some socio-demographic information within the scope of the research, a“Demographic Information Form”prepared by the researcher was used. Additionally, the“Ageism Attitude Scale,”“Toronto Empathy Scale,”and“Social Sensitivity Scale”were administered to obtain data on participants' levels of ageism, empathy, and social sensitivity. The data were analyzed using the SPSS software package. One-way analysis of variance, independent samples t-test and the Process macro were used in the analysis part of the study. The findings revealed that young adults' attitudes towards ageism differed significantly based on gender, family structure, class level, and field of study. Young adults' attitudes towards ageism did not differ significantly based on family income, living with an elderly individual aged 65 and over, place of upbringing, marital status, and age. A positive and significant relationship has been found between young adults' levels of ageism and their levels of empathy and social sensitivity. On the other hand, it has been determined that social sensitivity plays a significant mediating role in the relationship between empathy and ageism. Based on these findings, recommendations have been presented regarding sociodemographic variables affecting ageism, and the importance of empathy and social sensitivity in influencing ageism has been emphasized and suggestions have been listed.