Genç ve orta yetişkinlerde yaş ayrımcılığına yönelik tutumları yordayan değişkenlerin incelenmesi
Examination of variables predicting attitudes towards age discrimination in young and middle adults
- Tez No: 874356
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAHŞAN BALAMİR BEKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmanın ana amacı, genç ve orta yetişkinlerin yaş ayrımcılığına yönelik tutumlarını yordayan değişkenlerin incelenmesidir. Araştırmanın örneklemi, yaşları 25-64 yaş arasında değişen 418 katılımcıdan oluşmaktadır. Araştırma örnekleminin 25-39 yaş arası grubunu genç yetişkinler 40-64 yaş arası grubunu ise orta yetişkin örneklem oluşturmaktadır. Araştırmada Kişisel Bilgi Formu, Yaşlı Ayrımcılığı Tutum Ölçeği, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği, Algılanan Yaş Ayrımcılığı Ölçeği ve Yetişkin Yılmazlık Ölçeği kullanılmıştır. Yapılan analizler neticesinde, orta yetişkinlerin genç yetişkinlere kıyasla yaşlılara yönelik daha olumlu tutumlara sahip oldukları bulgusuna ulaşılmıştır. Yapılan bağımsız örneklemler için t-test sonucuna göre genç ve orta yetişkin örneklemde ileride 65 yaş üstü biriyle yaşamak isteyip istememenin ve düzenli olarak görüşülen 65 yaş üstü birinin olup olmamasının örneklem gruplarındaki olumlu ve olumsuz tutumlar açısından farklılık gösterdiği bulgusuna ulaşılmıştır. Yapılan Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon analizinin sonuçlarına göre genç yetişkin ve orta yetişkin örneklemde algılanan sosyal destek, yılmazlık ve algılanan yaş ayrımcılığı; olumlu ve olumsuz tutumlarla ilişkili çıkmıştır. Son olarak yapılan hiyerarşik regresyon analizinde, genç ve orta yetişkin örneklemin yaşlı ayrımcılığına yönelik tutumlarını yordayan değişkenlerin ise, gelişim dönemine göre değişiklik gösterdiği ancak demografik değişkenlerin, algılanan sosyal destek ve yılmazlığın varyansa katkı sağladığı bulgulanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular, ilgili literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this research is to examine the variables that predict young and middle adults' attitudes towards ageism. The sample of the research consists of 418 participants aged between 25-64. The 25-39 age group of the research sample consists of young adults, and the 40-64 age group consists of middle adult sample. Personal Information Form, Ageism Attitude Scale, Multidimensional Perceived Social Support Scale, Perceived Age Discrimination Scale and Adult Resilience Scale were used in the research. As a result of the analysis, it was found that middle adults have more positive attitudes towards the elderly compared to young adults. According to the t-test results for independent samples, it was revealed that whether young and middle adults want to live with someone over the age of 65 in the future and whether they have someone over the age of 65 with whom they meet regularly differ in terms of positive and negative attitudes in the sample groups. According to the results of the Pearson Product Moment Correlation analysis, perceived social support, resilience and perceived age discrimination in the young adult and middle adult samples; were found to be associated with positive and negative attitudes. Finally, hierarchical regression analysis indicated that the variables predicting the young and middle adult sample's attitudes towards ageism varied according to the developmental period, but demographic variables, perceived social support and resilience contributed to the variance. The findings obtained as a result of the research were discussed in the light of the relevant literature.