5E öğrenme modeline dayalı biyomimikri etkinliklerinin 60–72 aylık çocukların problem çözme becerisine etkisi
The effect of biomimicry activities based on the 5E learning model on the problem-solving skills of children aged 60–72 months
- Tez No: 1006309
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NUR AKCANCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, 5E öğrenme modeline dayalı biyomimikri etkinliklerinin 60–72 aylık çocukların problem çözme becerilerine etkisi incelenmiştir. Araştırma karma yöntemle tasarlanmış ve iç içe desen kullanılmıştır. Nicel veriler tek grup ön test–son test deseniyle toplanırken, nitel veriler fenomenolojik desene uygun olarak elde edilmiştir. Çalışma, 2024–2025 bahar döneminde Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı bağımsız bir anaokulunda, 60–72 ay grubundaki 20 çocukla yürütülmüştür ve çalışma grubu kolay ulaşılabilir durum örneklemesi ile belirlenmiştir. Araştırma kapsamında, araştırmacı tarafından geliştirilen '5E Öğrenme Modeline Dayalı Biyomimikri Etkinlikleri', bir haftalık hazırlık sürecinin ardından sekiz hafta boyunca haftada üç gün uygulanmıştır. Nicel veriler 'Problem Çözme Becerisi Ölçeği (PÇBÖ)' ile, nitel veriler ise çiz–anlat ön/son çizimler, kelime bulutu ön/son test uygulamaları ve araştırmacı günlüğünden elde edilmiştir. Veri analizi sürecinde nicel veriler SPSS programında analiz edilmiş ve ilişkili örneklemler t-testi uygulanmış, nitel veriler ise betimsel analiz yöntemiyle değerlendirilmiştir. Araştırmadan elde edilen nicel bulgular, 5E öğrenme modeline dayalı biyomimikri etkinliklerinin 60–72 aylık çocukların problem çözme becerilerinde istatistiksel olarak anlamlı bir artış sağladığını göstermiştir. Problem çözmeye ilişkin nitel bulgular, çocukların problemlere yönelik daha etkili çözümler geliştirdiğini ve problem çözme performanslarında belirgin bir ilerleme kaydettiklerini ortaya koymuştur. Biyomimikri kavramına yönelik farkındalık ve kavramsal algıya ilişkin nitel bulgular ise çocukların farkındalıklarının belirgin biçimde arttığını ve kavramsal algılarının dönüşümünü destekleyen bir öğrenme deneyimi yaşadıklarını göstermektedir. Biyomimikri temelli eğitim uygulamalarının erken çocukluk dönemi çocukları üzerindeki etkilerini inceleyen çalışmaların artırılması ve kavramsal algı düzeylerini ile doğaya ilişkin farkındalıklarını inceleyen araştırmaların yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examined the effect of biomimicry activities based on the 5E learning model on the problem-solving skills of children aged 60–72 months. The study was designed using a mixed-methods approach and an embedded design. Quantitative data were collected using a single-group pretest–posttest design, while qualitative data were obtained using a phenomenological design. The study was conducted in the spring semester of 2024–2025 at an independent kindergarten affiliated with the Ministry of National Education with 20 children aged 60–72 months, and the study group was determined using a conveniently accessible sample. As part of the research, the 'Biomimicry Activities Based on the 5E Learning Model' developed by the researcher were implemented three days a week for eight weeks, following a one-week preparation period. Quantitative data were obtained using the 'Problem Solving Skills Scale (PSSS)', while qualitative data were obtained from pre/post draw-and-describe drawings, pre/post word cloud tests, and the researcher's diary. During the data analysis process, quantitative data were analyzed using the SPSS program, and the T-test was applied to related samples. Qualitative data were evaluated using descriptive analysis methods. Quantitative findings from the study showed that biomimicry activities based on the 5E learning model led to a statistically significant increase in the problem-solving skills of children aged 60–72 months. Qualitative findings related to problem-solving revealed that children developed more effective solutions to problems and showed significant progress in their problem-solving performance. Qualitative findings regarding awareness and conceptual perception of the biomimicry concept show that children's awareness increased significantly and that they experienced a learning experience that supported the transformation of their conceptual perception. It is recommended that studies examining the effects of biomimicry-based educational practices on early childhood children be increased and that research examining their levels of conceptual perception and awareness of nature be conducted.