Çerkezköy, Çorlu, Ergene ve Kapaklı ilçelerinde beyaz eşya sanayii
The appliance industry in the Çerkezköy, Çorlu, Ergene and Kapaklı districts
  1. Tez No: 1006311
  2. Yazar: EMRE BOZDUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKAN YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Beyaz eşya sanayii; büyük ev aletleri (buzdolabı, derin dondurucu, çamaşır makinesi, kurutma makinesi, bulaşık makinesi, fırın) ile küçük ev aletleri (ocak, elektrikli süpürge, ütü, tost makinesi, mutfak robotu, meyve presi vb.) gibi dayanıklı tüketim mallarının üretimini gerçekleştiren, orta-ileri teknoloji yoğunluklu imalat sanayii sektörlerinden biridir. Bu çalışmada, Tekirdağ ilinin Çerkezköy, Çorlu, Ergene ve Kapaklı ilçelerinde beyaz eşya sanayiinin gelişimi, güncel durumu, mekânsal dağılışı ve karşılaştığı temel sorunlar incelenmektedir. Bu amaçla, sözü edilen ilçelerde faaliyet gösteren 7 ana sanayii ve 6 yan sanayii işletmesinde 2025 yılı Eylül ve Ekim aylarında anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Anketlerden elde edilen veriler, betimsel analiz tekniği çerçevesinde yorumlanmıştır. İstanbul ilinde faaliyet gösteren firmaların, 1970'li yılların başlarında ucuz iş gücü ve uygun arsa temini amacıyla araştırma alanına yönelmeleri; Bakanlar Kurulu'nun 1971 yılında Çerkezköy ilçesini“kalkınmada öncelikli yöreler”kapsamına alması ve imalat sanayii altyapısına yönelik kamu yatırımları, yöredeki imalat sanayii yatırımlarına önemli ölçüde hız kazandırmıştır. 1980'li yılların ortalarından itibaren ise özellikle İstanbul merkezli firmalarca Çorlu'ya yapılan yatırımlar, imalat sanayiinin yöredeki gelişiminde v sıçrama etkisi yaratmıştır. Ayrıca Tekirdağ ilinin 1990-1996 yılları arasında aldığı yatırım teşvik belgeleri de imalat sanayiinin gelişiminde belirleyici rol oynamıştır. Araştırma alanında tarıma dayalı sanayii işletmeleri büyük ölçüde yerel girişimciler tarafından kurulurken; tekstil, metal eşya, makine ve beyaz eşya sektörlerine ait işletmeler ise il dışından gelen sermaye ile faaliyete geçmiştir. Araştırma alanında faaliyet gösteren beyaz eşya sanayii işletmelerinin kuruluş yeri olarak söz konusu ilçeleri tercih etmelerinde ucuz arsa olanakları, kamunun sağladığı teşvikler, yoğun nüfuslu pazarlara yakınlık, iş gücü temini kolaylığı ve gelişmiş lojistik altyapı önemli rol oynamıştır. Yörede faaliyet gösteren beyaz eşya ana ve yan sanayii işletmeleri, ülke ve bölge ekonomisine, istihdama ve dış ticarete önemli katkılar sağlamaktadır. Özellikle Arçelik ve BSH gibi büyük ölçekli ana sanayii işletmelerinin varlığı, yörede yan sanayii gelişimini hızlandırmıştır. Yapılan anket çalışmaları sonucunda beyaz eşya ana ve yan sanayii işletmelerinin faaliyet gösterdiği organize sanayi bölgelerinde arsa doluluk oranlarının artması, firmaların yatay yönde genişleme kısıtının ortaya çıkmasına yol açmıştır. Yanı sıra, su temininde yaşanan güçlükler ve ekonomik kırılganlıklara bağlı olarak gelişen talep istikrarsızlığı, sektörün başlıca sorunları arasında yer almaktadır. Bu bağlamda, araştırma alanında beyaz eşya sanayiine özgü yeni ihtisas organize sanayi bölgelerinin oluşturulması, sektörel büyüme ve yatay yönde gelişim açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The appliance industry is one of the medium-to-high technology manufacturing sectors that produce durable consumer goods such as major home appliances (refrigerators, freezers, washing machines, dryers, dishwashers, ovens) and small home appliances (stoves, vacuum cleaners, irons, toasters, food processors, juicers, etc.). In this study, the development, current status, spatial distribution, and main challenges faced by the appliance industry in the districts of Çerkezköy, Çorlu, Ergene and Kapaklı in the province of Tekirdağ are examined. For this purpose, a survey was conducted in September and October 2025 in seven major appliance industry enterprises operating in the aforementioned districts. The data obtained from the surveys were evaluated and interpreted using the descriptive analysis method. The data obtained from the surveys were interpreted within the framework of the descriptive analysis technique. The tendency of firms operating in Istanbul to shift toward the research area in the early 1970s-motivated by the availability of inexpensive labor and suitable land-along with the decision of the Council of Ministers in 1971 to designate the district of Çerkezköy as a“priority development zone,”and public investments aimed at establishing a manufacturing industry infrastructure, significantly accelerated manufacturing industry investments in the vii region. From the mid-1980s onward, investments made particularly in Çorlu by Istanbulbased firms created a leap-forward effect in the development of the manufacturing industry in the area. In addition, investment incentive certificates obtained by the province of Tekirdağ between 1990 and 1996 played a decisive role in the development of the manufacturing industry. While agro-based industrial enterprises in the research area were largely established by local entrepreneurs, enterprises in the textile, metal products, machinery, and appliance industry sectors were launched with capital originating from outside the province. The preference of appliance industry enterprises operating in the research area for these particular districts as their plant locations has been significantly influenced by the availability of inexpensive land, government incentives, proximity to densely populated markets, ease of labor supply, and a welldeveloped logistics infrastructure. The appliance industry's main and subsidiary enterprises operating in the region make substantial contributions to the national and regional economy, employment, and foreign trade. In particular, the presence of large-scale main industry enterprises such as Arçelik and BSH has accelerated the development of the supplier industry in the area. The survey results show that increasing land occupancy rates in the organized industrial zones where appliance industry main manufacturers operate have created constraints on firms' horizontal expansion. Additionally, difficulties in water supply and demand instability resulting from economic vulnerabilities are among the major challenges faced by the sector. In this context, establishing new organized industrial zones specifically designed for the appliance industry in the research area is of great importance in terms of sectoral growth and horizontal expansion.