Belirsiz kenmotsu manifoldların lightlike altmanifoldları üzerine
On the lightlike submanifolds of indefinite kenmotsu manifolds
- Tez No: 1006321
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURÇİN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Malatya Turgut Özal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
Özet
Belirsiz Kenmotsu manifoldaların ligthlike altmanifoldları üzerine yapılmış olan tez çalışması beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, semi Riemann geometri, lightlike altmanifoldlar ve Kenmotsu manifoldların temel kavramları ve motivasyonları hakkında bilgilendirme yapılmıştır. İkinci bölümde, literatürde lightlike altmanifoldlar ve Kenmotsu manifoldlar üzerine yapılmış çalışmalar özetlenmiştir. Üçüncü bölümde, lightlike geometri ve Kenmotsu manifoldların yapısal özellikleri, temel tanım ve teoremlerle sunulmuştur. Dördüncü bölümde, Kenmotsu manifoldların lightlike altmanifoldları detaylı şekilde incelenmiş ve örnekler verilmiştir. Beşinci bölümde ise elde edilen sonuçlar tartışılmış ve ileride yapılabilecek çalışmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The thesis study on the lightlike submanifolds of indefinite Kenmotsu manifolds consists of five sections. The first chapter provides information on the basic concepts and motivation of semi-Riemannian geometry, lightlike submanifolds and Kenmotsu manifolds. The second chapter summarizes studies in the literature on lightlike submanifolds and Kenmotsu manifolds. The third chapter presents the structural properties of lightlike geometry and Kenmotsu manifolds, along with fundamental definitions and theorems. The fourth chapter examines lightlike submanifolds of Kenmotsu manifolds in detail and provides examples. The fifth chapter discusses the results obtained and offers suggestions for future work.