Sağlık çalışanlarında stresin, sessiz istifa eğilimine olan etkisinde iş tatmin düzeyinin aracı rolü
The mediating role of job satisfaction in the effect of stress on the tendency toward quiet quitting among healthcare workers
- Tez No: 1006320
- Danışmanlar: PROF. DR. AGAH SİNAN ÜNSAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma sağlık çalışanlarında stresin, sessiz istifa eğilimine olan etkisinde iş tatmin düzeyinin aracı rolünü belirlemek amacıyla yapılmıştır. İstanbul'da yer alan Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan 300 sağlık personeli araştırmaya dâhil edilmiştir. Araştırmada anket metodu kullanılmıştır. Araştırma verileri, Şubat ile Mayıs 2025 tarihleri arasında toplanmıştır. Araştırmada kullanılan anket formu toplamda 4 kısımdan ve 63 maddeden oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak; Algılanan Stres Ölçeği, İş Tatmin Ölçeği ve Sessiz İstifa Ölçeği kullanılmıştır. Hazırlanan anket formu, Trakya Üniversitesi Sosyal ve Beşerî Bilimler Araştırmaları Etik Kurulu'ndan alınan onay ve İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü'nden alınan izinler sonrasında uygulanmaya başlanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen veriler, SPSS 25.0 programı kullanılarak T Testi, ANOVA, Korelasyon ve Regresyon analizleri gerçekleştirilerek istatistiksel olarak incelenmiştir. Gerçekleştirilen analizler sonucunda; sosyodemogrofik özelliklerden yaş, evlilik süresi, aylık aile geliri, işyerinde çalışma süresi, öğrenim durumu, medeni durum, çocuk sayısı, sağlık çalışanlarının yaptıkları görev ve çalıştıkları alanın (sektör) algılanan stres, iş tatmini ve sessiz istifa üzerinde etkisi olduğu ortaya çıkmıştır. Bununla beraber yetişme çağında yaşanılan yerin algılanan stresi etkilediği, eşin çalıma durumunun ise algılanan stresi ve sessiz istifayı etkilediği ortaya çıkmıştır. Sağlık çalışanlarında stresin, sessiz istifa eğilimine olan etkisinde iş tatmin düzeyinin aracı etkisini açıklayamadığı ancak, algılanan stresin sessiz istifayı etkilediği, iş tatminin algılanan stresi etkilediği ve iş tatmininin sessiz istifayı etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the mediating role of job satisfaction in the relationship between perceived stress and the tendency toward quiet quitting among healthcare professionals. The research sample consists of 300 healthcare workers employed at Gaziosmanpaşa Training and Research Hospital in Istanbul. A quantitative research design based on the survey method was used, and data were collected between February and May 2025. The questionnaire used in the study consisted of four sections and a total of 63 items. Data collection instruments included the Perceived Stress Scale, the Job Satisfaction Scale, and the Quiet Quitting Scale. Ethical approval was obtained from the Trakya University Social and Human Sciences Research Ethics Committee, and the necessary permissions were granted by the Istanbul Provincial Health Directorate. The collected data were analyzed using SPSS 25.0 software. Statistical analyses included independent samples t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), correlation analysis, and regression analysis. The findings showed that several sociodemographic variables, including age, duration of marriage, monthly household income, length of employment at the current workplace, educational level, marital status, number of children, job position, and sector of employment, have significant effects on perceived stress, job satisfaction, and quiet quitting among healthcare professionals. Additionally, childhood residence affected perceived stress, while the spouse's employment status influenced both perceived stress and quiet quitting. Mediation analysis showed that job satisfaction does not mediate the relationship between perceived stress and quiet quitting. However, perceived stress significantly affected quiet quitting, and job satisfaction significantly influenced both perceived stress and quiet quitting.