Keratokonjunktivit klinik bulguları gösteren koyunlarda Mikoplasmozis'in moleküler ve serolojik yöntemlerle araştırılması
Investigation of mycoplasmosis by molecular and serological methods in sheep showing clinical findings of keratoconjunctivitis
  1. Tez No: 1006324
  2. Yazar: ORUÇ ŞAHNAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA ERTAŞ OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş ve Amaç: Koyun yetiştiriciliği Türkiye ekonomisi için stratejik öneme sahiptir. Ancak Enfeksiyöz Keratokonjunktivit (IKC) gibi klnik semptomların kaynağını oluşturan mikoplazmozis gibi etkenlerin varlığı ciddi ekonomik kayıplara yol açmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Iğdır yöresinde keratokonjunktivit belirtileri gösteren koyunlarda Mikoplazmozis varlığını moleküler (PCR) ve serolojik (ELISA) yöntemlerle araştırmak ve modern bir yaklaşım olan manyetik boncuk tabanlı DNA izolasyonunun etkinliğini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Klinik olarak göz enfeksiyonu (konjunktival hiperemi, epifora, fotofobi vb.) belirtileri gösteren yaş ırk ve cinsiyet fark etmeksizin 200 tane koyunlardan kan serumu ve klinik örnekler alınmıştır. Tüm çrneklere moleküler analiz, DNA ekstraksiyonu için yüksek saflık sağlayan manyetik boncuk (magnetic bead) teknolojisi kullanılmıştır. Elde edilen DNA'lar, Mycoplasma agalactiae polC gen bölgesine özgü primerler kullanılarak PCR yöntemiyle analiz edilmiştir. Sürüdeki antikor varlığını ve geçmiş maruziyetleri ortaya koymak amacıyla tüm örneklere ELISA testi uygulanmıştır. Bulgular: Yapılan PCR ve ELISA analizleri sonucuna göre 200 tane koyundan sırasıyla %5, %18 mikoplazmozis varlığı saptanmıştır. Bu oranların farklılığı etkenin sürü içerisinde daha önce hastalığı geçirmiş olduğunu göstermiştir. Ayrıca manyetik boncuk yönteminin, klinik örneklerdeki inhibitörleri etkili bir şekilde uzaklaştırarak PCR hassasiyetini artırdığı gözlemlenmiştir. Sonuç: Bu çalışmada PCR ve ELISA analizleri sonucuna göre mikoplazmozisin yaygın olduğu ve ekonomik hasar yarattığı kanısına varılmıştır. Ayrıca Iğdır ili için özgün olan ve keratokonjunktivitli koyunlarda M. agalactiae'nin hem moleküler hem de serolojik olarak araştırıldığı nadir çalışmalardan biridir. Bu konuda koruma ve kontrol çalışmalarının başlatılması gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Introduction and Aim: Sheep farming is of strategic importance to the Turkish economy. However, the presence of pathogens such as mycoplasmosis, which is the source of clinical symptoms such as infectious keratoconjunctivitis (IKC), leads to serious economic losses. The aim of this study is to investigate the presence of mycoplasmosis in sheep showing keratoconjunctivitis symptoms in the Iğdır region using molecular (PCR) and serological (ELISA) methods and to evaluate the effectiveness of magnetic bead-based DNA isolation, a modern approach. Materials and Methods: Blood serum and clinical samples were collected from 200 sheep, regardless of age, breed, and sex, showing clinical signs of eye infection (conjunctival hyperemia, epiphora, photophobia, etc.). Magnetic bead technology, which provides high purity for DNA extraction, was used for molecular analysis in all samples. The obtained DNA was analyzed by PCR using primers specific to the Mycoplasma agalactiae polC gene region. ELISA tests were performed on all samples to determine the presence of antibodies and past exposures in the flock. Results: According to the results of PCR and ELISA analyses, mycoplasmosis was detected in 5% and 18% of 200 sheep, respectively. The difference in these percentages indicates that the pathogen had previously caused the disease within the flock. Furthermore, it was observed that the magnetic bead method effectively removed inhibitors in clinical samples, increasing PCR sensitivity. Conclusion: Based on the results of PCR and ELISA analyses, it was concluded that mycoplasmosis is widespread and causes economic damage. Furthermore, this study is one of the few that investigates M. agalactiae in sheep with keratoconjunctivitis, both molecularly and serologically, specifically in Iğdır province. It is considered necessary to initiate protection and control measures in this regard.