STEM temelli nanoteknoloji etkinliklerinin ortaokul 7. sınıföğrencilerinin nanoteknoloji farkındalığı ve eleştirel düşünmebecerileri üzerine etkileri
The examination of the effects of STEM-based instruction supported by applied nanotechnology activities on 7th grade middle school students nanotechnology awareness and critical thinking skills
  1. Tez No: 1006328
  2. Yazar: GÜLNAZ BULUT KARAKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESİN KAYA, PROF. DR. BEKİR YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı fen bilimleri dersi 7.sınıf öğretim programında yer alan“Saf Madde ve Karışımlar”ünitesindeki konulara STEM uygulamalı nanoteknoloji etkinliklerinin dahil edilmesinin öğrencilerin nanoteknoloji farkındalığı ve eleştirel düşünme becerileri üzerindeki etkisini araştırmaktır. Bu çalışmada karma araştırma yöntemlerinden eş zamanlı iç içe geçmiş (gömülü) desen kullanılmıştır. Araştırmaya, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Muş ili Merkez ilçesinde yer alan bir ortaokulda öğrenim gören 48 yedinci sınıf öğrencisi katılmıştır. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden ön test son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan nicel veri toplama araçları“Nanoteknoloji Farkındalık Anketi”ve“Eleştirel Düşünme Ölçeği”olup nitel veri toplama aracı olarak da“Nanoteknoloji Uygulamaları Görüş Formu”kullanılmıştır. Nicel veriler IBM SPSS Statistics 23.0 programı ile analiz edilmiştir. Araştırmanın nitel boyutunda durum çalışması yöntemi kullanılmıştır. Nitel verilerin analizinde ise içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizi sonucunda STEM uygulamalı nanoteknoloji etkinliklerinin 7. sınıf öğrencilerinin nanoteknoloji farkındalıklarında istatistiksel olarak anlamlı bir fark oluşturduğu, eleştirel düşünme becerilerinde ise anlamlı bir farklılık oluşturmadığı tespit edilmiştir. Öğrenciler ile yapılan görüşmeler sonucunda ise öğrencilerin nanoteknoloji hakkında olumlu görüş bildirdikleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of integrating STEM-based nanotechnology activities into the topics of the“Pure Substances and Mixtures”unit in the 7th-grade science curriculum on students' nanotechnology awareness and critical thinking skills. In this study, a concurrent embedded mixed-methods design was employed. The number of attendants/(or) The participants consisted of 48 seventh-grade students studying at a middle school in the central district of Muş during the 2024–2025 academic year. A pre-test post-test quasi-experimental design with a control group was used in the quantitative research. The“Nanotechnology Awareness Questionnaire”and the“Critical Thinking Scale”were employed as quantitative data collection tools, and the“Nanotechnology Applications Interview Form”was used to collect qualitative data. Quantitative data were analyzed using IBM SPSS Statistics 23.0, while qualitative data were analyzed through content analysis. The consequences/(or)The reaults revealed that STEM-based nanotechnology activities created a statistically significant increase in students' nanotechnology awareness. However, no significant difference was detected in their critical thinking skills. The analysis of interview data showed that students held positive opinions about nanotechnology.