ÖĞRENCİLERİN AKADEMİK KISKANÇLIKLARI İLE ÖZ YETERLİLİKLERİ ARASINDAKİ İLİŞKİ
THE RELATİONSHİP BETWEEN STUDENTS' ACADEMİC JEALOUSY AND ACADEMİC SELF-EFFİCACY
- Tez No: 1006330
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, üniversite öğrencilerinin akademik kıskançlık düzeyleri ile akademik öz-yeterlilik algıları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini 2024–2025 eğitim-öğretim yılında Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde öğrenim gören lisans öğrencileri oluştururken, örneklemi Eğitim Fakültesi'nden basit tesadüfi örnekleme yöntemiyle seçilen 408 öğrenci oluşturmaktadır. Veriler Akademik Kıskançlık Ölçeği ve Akademik Öz-Yeterlilik Ölçeği ile toplanmış ve SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin normal dağılım gösterdiği belirlenmiş ve bu nedenle parametrik testler uygulanmıştır. Araştırma bulgularına göre öğrencilerin akademik kıskançlık düzeyleri orta, akademik öz-yeterlilik düzeyleri ise görece yüksek bulunmuştur. Akademik kıskançlık ölçeğinde en yüksek ortalama olgunluk boyutunda, en düşük ortalama ise haset boyutunda görülmüştür. Cinsiyet değişkenine göre kız öğrencilerin olgunluk düzeyleri erkek öğrencilerden anlamlı derecede yüksektir. Akademik öz-yeterlilik açısından ise erkek öğrencilerin puanları kız öğrencilerden anlamlı biçimde daha yüksek bulunmuştur. Kardeş sayısı ve başarı düzeyi değişkenlerine göre anlamlı fark bulunmazken, mesleki hedef, aile gelir düzeyi ve ebeveyn eğitim durumu açısından bazı anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda akademik kıskançlık ile akademik öz-yeterlilik arasında düşük düzeyde ve pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Özellikle kıskançlığın olgunluk boyutu ile akademik öz-yeterlilik arasında orta düzeyde pozitif ilişki bulunurken, haset boyutu ile anlamlı bir ilişki tespit edilmemiştir. Ayrıca akademik öz-yeterliliğin akademik kıskançlığın anlamlı bir yordayıcısı olduğu görülmüştür. Genel olarak bulgular, akademik öz-yeterlilik düzeyi yüksek olan öğrencilerin akademik kıskançlık duygularını daha yapıcı ve motive edici biçimde yönlendirdiklerini göstermektedir. Gelecek araştırmalarda nitel yöntemlerin kullanılması, farklı üniversitelerde benzer çalışmalar yapılması ve uzunlamasına araştırmalarla ilişkinin gelişimsel boyutunun incelenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between university students' academic jealousy levels and their academic self-efficacy perceptions. The study was conducted using a relational survey model within quantitative research methods. The population consisted of undergraduate students at Ondokuz Mayıs University in the 2024–2025 academic year, and the sample included 408 students from the Faculty of Education selected through simple random sampling. Data were collected via the Academic Jealousy Scale and Academic Self-Efficacy Scale and analyzed using SPSS. As the data showed normal distribution, parametric tests were applied. Findings indicated that students' academic jealousy levels were moderate, while their academic self-efficacy levels were relatively high. Within the academic jealousy scale, the highest mean was in the maturity dimension and the lowest in the envy dimension. By gender, female students had significantly higher maturity levels than males, whereas males had significantly higher academic self-efficacy scores than females. No significant differences were found based on number of siblings or academic achievement, but significant differences emerged in terms of career goals, family income, and parental education. Results showed a low, positive, and significant relationship between academic jealousy and academic self-efficacy. A moderate positive relationship was found between the maturity dimension and academic self-efficacy, while no significant relationship was found with the envy dimension. Academic self-efficacy was also a significant predictor of academic jealousy. Overall, students with higher academic self-efficacy tend to channel academic jealousy in more constructive and motivating ways. Future studies are recommended to use qualitative methods, include different universities, and examine the developmental aspect of this relationship through longitudinal designs.