Examining the relationships among EFL vocational high school students' lifelong learning tendencies, L2 grit, perceived instrumentality, and well-being
İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen meslek lisesi öğrencilerinin yaşam boyu öğrenme eğilimleri, ikinci dil azmi, algılanan araçsallık ve iyi oluşları arasındaki ilişkilerin incelenmesi
  1. Tez No: 1006331
  2. Yazar: ŞEVVAL DAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞULE ÇELİK KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu ardışık açıklayıcı karma yöntemli çalışma, meslek lisesi bağlamında İngilizce öğrenmeyi daha iyi açıklayabilmek amacıyla bütüncül bir bakış açısıyla öğrencilerin bilişsel, duyuşsal ve geleceğe yönelik algıları arasındaki ilişkileri derinlemesine incelemeyi amaçlamaktadır. Bu doğrultuda çalışma, meslek lisesi öğrencilerinin yaşam boyu öğrenme eğilimleri, ikinci dil azmi, algılanan araçsallık ve iyi oluşları arasındaki ilişkileri incelemektedir. Araştırma, Türkiye'nin Bursa ilinde bulunan iki farklı mesleki ve teknik Anadolu lisesinde öğrenim gören 500 meslek lisesi öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. Nicel aşamada veriler anketler aracılığıyla toplanmış ve SPSS programı kullanılarak betimsel istatistikler, korelasyon analizleri, bağımsız örneklemler t-testi ve tek yönlü ANOVA analizleri ile incelenmiştir. Nicel aşamanın ardından nitel veriler yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmış ve tematik analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Nicel bulgular, yaşam boyu öğrenme eğilimleri, ikinci dil azmi, algılanan araçsallık ve iyi oluş arasında anlamlı ilişkiler olduğunu göstermiştir. Ayrıca kız öğrencilerin erkek öğrencilere kıyasla daha yüksek düzeyde yaşam boyu öğrenme eğilimlerine, ikinci dil azmine ve algılanan araçsallığa sahip oldukları belirlenirken, erkek öğrencilerin mutluluk ve iyimserlik düzeylerinin daha yüksek olduğu görülmüştür. Nitel bulgular ise öğrencilerin çalışmanın temel değişkenlerine ilişkin görüş ve deneyimlerine dair daha derinlemesine içgörüler sunarak araştırmayı zenginleştirmiştir. Genel olarak bulgular, mesleki eğitim alanı için önemli çıkarımlar sunmakta ve öğrencilerin hem akademik hem de mesleki gerekliliklerle karşılaştıkları meslek lisesi bağlamlarında öğrencilerin bütüncül gelişimini destekleyecek ve daha etkili İngilizce öğrenme ortamlarının geliştirilmesine rehberlik edebilecek niteliktedir.
Özet (Çeviri)
This sequential explanatory mixed-methods study aims to examine in depth the relationships among students' cognitive, affective, and future-oriented perceptions from a holistic perspective in order to better explain English learning in the context of vocational high schools. Accordingly, the study investigates the relationships among vocational high school students' lifelong learning tendencies, L2 grit, perceived instrumentality, and well-being. The research was conducted with 500 vocational high school students studying at two different vocational and technical Anatolian high schools in Bursa, Türkiye. In the quantitative phase, data were collected through questionnaires and analyzed using descriptive statistics, correlation analyses, independent samples t-tests, and one-way ANOVA using SPSS. Following the quantitative phase, qualitative data were collected through semi-structured interviews and analyzed using thematic analysis. The quantitative findings revealed significant relationships among lifelong learning tendencies, L2 grit, perceived instrumentality, and well-being. Furthermore, female students were found to have higher levels of lifelong learning tendencies, L2 grit, and perceived instrumentality compared to male students, whereas male students reported higher levels of happiness and optimism. The qualitative findings further enriched the study by providing deeper insights into students' perspectives and experiences regarding the main variables of the study. Overall, the findings offer important implications for the field of vocational education and may guide the development of more effective English learning environments that support students' holistic development in vocational high school contexts in which students face both academic and professional demands.