Tuna Bulgar Devletinin gerileyiş ve çöküş süreci
The process of decline and collapse of the Danube Bulgarian State
- Tez No: 1006342
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ AHMETBEYOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
Özet
Büyük Bulgar Devleti'nin Hazarlar tarafından yıkılışından sonra, Asparuh'un hâkimiyeti altındaki Bulgarlar yeni yurt arayışına başlamışlardır. Dinyeper ve Dinyester nehirlerinin arasında yurt bulan Bulgarlar, akabinde Tuna Nehri dolaylarına gelmiş ve burada, Bulgar siyasi tarihinin iki önemli unsuru olan Bizans İmparatorluğu ve Slavlar ile münasebet kurmuşlardır. 681 yılından itibaren bir devlet hâline gelen ve Bizans İmparatorluğu tarafından tanınan Tuna Bulgar Devleti, kurulduğu dönemde Türklük özellikleri taşımaktaydı. Bozkırlı olmanın siyasi, sosyal, askerî ve dinî etkilerini taşıyan Bulgarlar, Asparuh Han sonrasında da bu özelliklerini bir süre muhafaza etmişlerdir. Tuna Bulgar Devleti, tarihi boyunca rakip güç olan Bizans İmparatorluğu ile Balkan topraklarının hâkimiyeti sebebiyle sürekli ilişki içinde olmuştur. Gerek savaş dönemlerinde gerekse barış dönemlerinde Tuna Bulgar Devleti'nin siyaseti, Bizans İmparatorluğu bağlamında şekillenmiştir. Tuna Bulgar Devleti tarihi iki bölüm olarak değerlendirilebilir. Boris Han'ın iktidarında kabul edilen Hristiyanlık öncesi dönemde Bulgarların, Tangra adını verdikleri geleneksel Gök Tanrı inancına sahip oldukları ve bu dinin kurallarına göre yaşadıkları anlaşılmaktadır. Devletin teşkilat yapısı net olmasa da yine bozkırlı özelliklerine göre örgütlendiği görülmektedir. Boris Han'ın Hristiyanlığı kabul etmesinin ardından ise devlet, bozkırlı köklerinden ve özelliklerinden ayrılarak bir Ortodoks Avrupa devleti hüviyeti kazanmaya başlamıştır. Bu dönemin en önemli figürü ise Çar Simeon olarak görülmektedir. Devletini bir Avrupa imparatorluğu konumuna ulaştırmış olan Çar Simeon döneminde, sayıca oldukça az olan Türk Bulgarların tamamen Ortodoks oldukları ve ülkenin en büyük etnik kimliği olan Slavlığa dil ve bilinç olarak geçtikleri görülmektedir. Bu durum da Bulgarların artık, devleti ilk kurdukları günkü ile aynı millet olmamalarına neden olmuştur. Çalışmamızda Bulgarların bu bağlamda yıkılış nedenlerini konu edinerek açıklamaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
After the collapse of Great Bulgaria by the Khazars, the Bulgars under Asparuh's rule began to search for a homeland. Having settled between the Dnieper and Dniester rivers, they later moved towards the Danube, where they established relations with Byzantium and the Slavs, two elements in Bulgarian history. From 681 onwards, the Danube Bulgarian State emerged as a political entity recognized by Byzantium. At its foundation, it bore Turkish characteristics, and the Bulgars preserved the political, social, military and religious features of steppe life after Asparuh Khan. Throughout its history, the Danube Bulgarian State remained in constant contact with the Byzantine Empire because of the struggle for domination over the Balkans. In both war and peace, its politics were largely shaped within the Byzantine context. The history of the state may be evaluated in two periods. Before the official acceptance of Christianity under Boris Khan, the Bulgars followed the traditional Sky God belief, which they called Tangra, and organized their political life according to steppe traditions. After Boris Khan's conversion, however, the state gradually moved away from its steppe roots and began to acquire the identity of an Orthodox European state. The most important figure of this transformation was Tsar Simeon. During his reign, the Danube Bulgarian State reached the position of a European empire, while the Turkic Bulgar element became Orthodox and gradually passed into Slavdom in language and consciousness. This study examines the causes of the decline and collapse process of the Danube Bulgarian State within this transformation.