Tarım sektöründe beşerî ve sosyal sermayenin etkisi: Japonya'da kadın girişimciliğinin çok katmanlı analizi
The impact of human and social capital in the agricultural sector: A multi-level analysis of women entrepreneurship in Japan
  1. Tez No: 1006354
  2. Yazar: HIROKO KAWAMORITA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAT DEMİRYÜREK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
Özet
Kadın girişimciliği, kırsal kalkınma, gıda sistemlerinde yenilikçilik ve toplumsal cinsiyete duyarlı ekonomik büyümenin önemli bir itici gücü olarak giderek daha fazla kabul görmektedir. Japonya'da demografik gerileme ve tarım sektöründe süregelen işgücü yetersizliği, yeni girişimci aktörlere olan ihtiyacı artırmış; bu durum kadın tarım girişimcilerini bölgesel sürdürülebilirlik ve toplulukların yeniden canlandırılması açısından kilit aktöre dönüştürmüştür. Buna rağmen mevcut literatür büyük ölçüde politika çerçevelerine veya toplam girişimcilik eğilimlerine odaklanmakta; kadınların tarım bağlamında beşerî ve sosyal sermayeyi nasıl edindikleri, harekete geçirdikleri ve girişimcilik çıktısına dönüştürdükleri konusunda sınırlı içgörü sunmaktadır. Bu çalışma, Japonya'daki kadın tarım girişimcilerinin beşerî ve sosyal sermayeyi bireysel, topluluk ve kurumsal düzeylerde nasıl geliştirdiklerini ve kullandıklarını incelemek amacıyla çok katmanlı nitel bir araştırma tasarımı benimsemektedir. Ampirik veriler, kırsal bölgelerde tarım ve tarıma dayalı işletmeler yürüten 25 kadın girişimciyle gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmeler, saha gözlemleri, doküman analizi ve eğitim temelli iş birlikleri aracılığıyla toplanmıştır. Veriler, NVivo yazılımı destekli tematik analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Bulgular, girişimcilik başarısının yalnızca formal eğitime değil; deneyimsel öğrenme süreçlerine, kuşaklararası bilgi aktarımına, bireysel olarak edinilen becerilere ve güçlü aile ile akran destek ağlarına dayandığını ortaya koymaktadır. Özellikle kooperatifler, kamu programları ve medya ile kurulan bağları içeren köprü kurucu ve bağlayıcı sosyal sermaye türlerinin, erkek egemen tarım sistemlerinde pazara erişim, meşruiyet ve dirençlilik açısından belirleyici olduğu tespit edilmiştir. Çalışma, toplumsal cinsiyet temelli girişimciliğe çok katmanlı sermaye perspektifinden kuramsal katkı sunmakta; aynı zamanda kırsal politikalar, tarımsal kurumlar ve kapsayıcı yenilik stratejileri için uygulamaya dönük çıkarımlar geliştirmektedir.
Özet (Çeviri)
Women's entrepreneurship is increasingly recognized as a critical driver of rural development, food system innovation, and gender-inclusive economic growth. In Japan, demographic decline and persistent labor shortages in agriculture have intensified the need for new entrepreneurial actors, positioning women agripreneurs as key contributors to regional sustainability and community revitalization. Despite this, existing research has largely focused on policy frameworks or aggregate entrepreneurial trends, offering limited insight into how women acquire, mobilize, and convert human and social capital within the specific context of agriculture. This study adopts a multi-level qualitative research design to examine how women agricultural entrepreneurs in Japan develop and deploy human and social capital across individual, community, and institutional levels. Empirical data were collected through semi-structured interviews, field observations, document analysis, and educational collaborations involving 25 women operating farms and agriculture-related businesses in rural regions. The data were analyzed using thematic analysis supported by NVivo software. The findings demonstrate that entrepreneurial success is shaped less by formal education alone than by experiential learning, intergenerational knowledge, self-acquired skills, and strong family and peer support networks. Bridging and linking social capital—particularly connections to cooperatives, government programs, and media—emerged as essential for market access, legitimacy, and resilience within male-dominated agricultural systems. The study advances theoretical understanding of gendered entrepreneurship through a multi-level capital lens and offers practical implications for rural policy, agricultural institutions, and inclusive innovation strategies.