N-propargil pirolilftalimid sentezi ve sonogashira karbon-karbon kenetlenmesiyle türevlendirilmesi
Synthesis of n-propargyl pyrolylphthalimide and derivatization by sonogashira carbon-carbon coupling
- Tez No: 1006355
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN BAŞÇEKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Pirol, karbon ve hidrojen ve azot atomlarının bir araya gelmesiyle oluşan beş üyeli, aromatik ve heterosiklik bileşiktir. Düzlemseldir ve Hückel (4n+2)π elektron kuralına uyar. Pirol ilk kez kömür katranından izole edilmiştir. Yeni heterosiklik bileşiklerin sentezlerinde pirol iskeleti sıkça kullanılmaktadır. Farmasötik kimyada ve doğal bileşiklerde de pirolü görmek mümkündür. Bu tez çalışmasında, pirol yapısı modifiye edilerek ftalimid içeren bazı pirol türevleri sentezlenmiştir. Çalışmanın ilk basamağında pirol iskeleti nitrolanarak 2-nitropirol ve 3-nitropirol yapıları elde edilmiştir. Ardından 3-nitropirol türevi ile çalışmaya devam edilmiştir. 3-Nitropirol bileşiğinin azot atomuna yer değiştirme tepkimesiyle propargil grubu bağlanmıştır. Böylece çalışmanın kilit yapısı N-propargil-3-nitropirol sentezlenmiştir. Daha sonra ftalik anhidrit ile muamele edilen N-propargil-3-nitropirol bileşiği N-propargil pirolilftalimide dönüştürülmüştür. Son basamakta paladyum katalizörlüğünde gerçekleşen Sonogashira karbon-karbon (C-C) çapraz kenetlenmesiyle N-propargil-3-nitropirol bileşiğine çeşitli aromatik sübstitüentler bağlanmıştır. Sonuç itibariyle tez önerisinde hedeflenen yapıların sentezine ulaşılmıştır. Tez kapsamında sentezlenen yeni bileşiklerin karakterizasyon işlemleri (erime noktaları, IR, NMR, HRMS analizleri) gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Pyrrole is a five-membered, aromatic, heterocyclic compound formed by the combination of carbon, hydrogen, and nitrogen atoms. It is planar and obeys the Hückel (4n+2)π electron rule. Pyrrole was first isolated from coal tar. The pyrrole skeleton is frequently used in the syntheses of new heterocyclic compounds. Pyrrole can also be found in pharmaceutical chemistry and natural compounds. In this thesis, some pyrrole derivatives containing phthalimide were synthesized by modifying the pyrrole structure. In the first step of the study, the pyrrole skeleton was nitrated to obtain 2-nitropyrrole and 3-nitropyrrole structures. The study then continued with the 3-nitropyrrole derivative. The propargyl group was attached to the nitrogen atom of 3-nitropyrrole by displacement reaction. Thus, the key structure of the study, N-propargyl-3-nitropyrrole, was synthesized. N-propargyl-3-nitropyrol was then converted to N-propargyl pyrrolylphthalimide by treatment with phthalic anhydride. In the final step, various aromatic substituents were attached to N-propargyl-3-nitropyrol via palladium-catalyzed Sonogashira carbon-carbon (C-C) cross-coupling. Consequently, the synthesis of the targeted structures in the thesis proposal was achieved. Characterization procedures (melting points, IR, NMR, and HRMS analyses) of the new compounds synthesized within the scope of the thesis were performed.