Mühendislik projelerinde mikro yönetim ve takım motivasyonu: Küçük takımlar üzerinde inceleme
Micro-management and team motivation in engineering projects: A study on small teams
- Tez No: 1006353
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PARMİS ŞAHMALEKİ ÇORBACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu akademik çalışma, mühendislik projelerinde uygulanan mikro yönetim şeklinin spesifik olarak küçük ekiplerde yarattığı etkiyi incelemek hedefini ortaya koymuştur. Günümüz proje yönetimi sürecinde artan karışıklık ve belirsizlik, yönetim ve liderlik yaklaşımının çalışma takımları üzerindeki etkisini daha belirgin hale getirmiştir. Mikro yönetim, takım liderinin, yöneticinin ve ekip üyelerinin arasında hassas bir denge kurma gerekliliği ortaya koymuştur. Bu denge takım üyelerinin bağımsızlık, özerklik ve sorumluluk beklentilerinin, yönetici tarafından korunması gerekliliğini de ortaya koymuştur. Çalışmada, mikro yönetim ve motivasyon kavramlarının tanımı ile başlanarak, tarihsel süreç içerişimdeki gelişimi ile beraber mühendislik projelerindeki yönetici davranışı ile ilişkisi incelenmiştir. Mikro yönetimin olumlu ve olumsuz yönleriyle birlikte, içsel ve dışsal motivasyona etkisi analiz edilmiştir. Ek olarak motivasyonun kuramsal temellerine yer verilerek, küçük takımlarda içsel ve dışsal motivasyonu etkileyen unsurlar kapsamlı biçimde ele alınmıştır. Araştırmanın ileri bölümlerinde ise ilgili mikro yönetim ve motivasyon bağlamının küçük mühendislik takımları ile ilişkisi ortaya koyulmuştur. Bu çalışma mikro yönetimin küçük mühendislik takımları üzerindeki içsel ve dışsal motivasyon etkisine dair bütüncül bir bakış sunarak, mühendislik ekibi yöneticileri için rehber ve referans olmayı hedeflemiştir.
Özet (Çeviri)
This academic study aimed to examine the impact of micromanagement, specifically in small teams, on engineering projects. The increasing complexity and uncertainty in today's project management process have made the impact of management and leadership approaches on work teams more pronounced. Micromanagement has highlighted the need to strike a delicate balance between the team leader, the manager, and the team members. This balance necessitates that the expectations of team members regarding independence, autonomy, and responsibility are protected by the manager. The study began with a definition of micromanagement and motivation, examining their historical development and their relationship with managerial behavior in engineering projects. The positive and negative aspects of micromanagement, along with its impact on intrinsic and extrinsic motivation, are analyzed. Additionally, the theoretical foundations of motivation are discussed, and the factors influencing intrinsic and extrinsic motivation in small teams are comprehensively addressed. The later sections of the research reveal the relationship between micromanagement and motivation and small engineering teams. This study aimed to provide a comprehensive overview of the intrinsic and extrinsic motivational effects of micromanagement on small engineering teams, serving as a guide and reference for engineering team managers.