The effect of pricing frame on purchase intention: The moderating role of product type
Fiyatlandırma çerçevesinin satın alma niyeti üzerindeki etkisi: Ürün türünün düzenleyici rolü
- Tez No: 1006369
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METIN TOPTAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Nijeryalı tüketiciler tarafından tüketildiğinde, bölümlenmiş ve birleşik fiyatlandırma yapılarının hedonik ve faydacı ürünler arasındaki satın alma niyetlerini nasıl etkilediğini araştırmaktadır. Araştırma, Nijerya'nın yükselen e-ticaret sektörünü temsil etmek için değerlendirmelerini Naijamart Pazarı'na odaklamaktadır. Araştırma, farklı ürün kategorileri için tüketici karar alma süreçlerine etkilerini göstermek üzere maliyetleri ve tek toplam maliyetlere sahip birleşik fiyatlandırma yapılarını ayıran bölümlenmiş fiyatlandırma yapılarını analiz etmektedir. Araştırma tasarımı, ürün türleri ve fiyatlandırma çerçeveleri ile ilgili tüketici satın alma niyetini analiz etmek için nicel bir deneysel yaklaşımı takip etmektedir. Deneysel araştırma, hedonik ve faydacı ürünler için bölümlenmiş veya birleşik fiyatlandırmayı gösteren promosyon materyalleri alan Naijamart Pazarı'ndaki dört tüketici grubunu içermektedir. 400 katılımcının katıldığı çevrimiçi bir anket, doğrulanmış Likert ölçeği değerlendirme puanları ve demografik bilgiler sağlamıştır. Moderasyon değerlendirmesiyle ANOVA analizi, ürün türünün fiyatlandırma yaklaşımlarını nasıl etkilediğini incelemiştir. Araştırma sonuçları, hedonik ürünlerin bölümlenmiş fiyatlandırma altında tüketicileri duygusal olarak cezbettikleri için en iyi performansı gösterdiğini, ancak faydacı ürünlerin net sunumu sayesinde birleşik fiyatlandırmadan daha fazla yararlandığını göstermektedir. Bu araştırma, güven seviyelerinin ve satın alma gücünün çeşitlilik gösterdiği Nijerya'nın özel e-ticaret sektöründeki bu pazar dinamiklerinin analizi yoluyla akademik literatürdeki önemli bir bilgi boşluğunu dolduruyor. Çalışma, işletmelerin tüm müşterileri memnuniyetle karşılayan fiyatlandırma yöntemleri geliştirmelerini ve daha fazla müşteri çekmek için çevrimiçi satışlarını genişletmelerini öneriyor. Üreticiler, ürünün değerini net bir şekilde ileterek vurgulamalıdır. Hükümetin tüketicileri enflasyonist etkiden koruyan düzenlemeler uygulaması gerekiyor.
Özet (Çeviri)
This research investigates how partitioned and combined pricing structures influence purchase intentions between hedonic and utilitarian products when consumed by Nigerian consumers. The research centers its assessments on Naijamart Market to represent Nigeria's rising e-commerce sector. The research analyzes partitioned pricing structures which separate costs and combined pricing structures with single total costs to show their effects on consumer decision-making for different product categories. The research design follows a quantitative experimental approach to analyze consumer purchase intent regarding product types and pricing frames. Experimental research involved four consumer groups at Naijamart Market who received promotional materials demonstrating partitioned or combined pricing for hedonic and utilitarian goods. An online survey of 400 participants provided validated Likert-scale evaluation scores and demographic information. ANOVA analysis with moderation evaluation examined how the product type influences pricing approaches. Research results show that hedonic products perform optimally under partitioned pricing because they attract consumers emotionally but utilitarian products benefit more from combined pricing through its clear presentation. This research fills a major knowledge gap in academic literature through its analysis of these market dynamics in Nigeria's special e-commerce sector where trust levels and purchasing power show diversity. The study recommends that businesses should develop pricing methods that welcome all customers and must expand their online sales to attract more clients. Manufacturers should highlight product value through clear communication of its worth. The government needs to implement regulations that defend consumers from inflationary impact.