The effects of US macroeconomic data on gold market
ABD makroekonomik veri açıklamalarının altın piyasasına etkileri
  1. Tez No: 537255
  2. Yazar: RAMAZAN ENVER ERKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDA SELİN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansal İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansal İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma, 2008 finansal krizi sonrası dönemde uygulanan geniş para politikaları sonrasında ABD Merkez Bankası'nın (Fed) ekonomik toparlanma süreci içerisinde izlediği başlıca ekonomik verilerin altın getirisi ve volatilitesi üzerinde etkilerini incelemekte, altını etkileyen temel değişkenlerin anlık ve günlük getirilerini karşılaştırarak anlamlı veri setine ulaşmayı amaçlamıştır. Bu amaçla ARCH, GARCH ve EGARCH ekonometrik modellemeleri kullanılarak söz konusu verilerin altın getirisi ve volatilitesine etkileri ve yayılma hızları araştırılmış, pozitif ve negatif sürpriz değişkenlerinin fiyat ve volatilite üzerindeki sapma etkileri incelenmiştir. Çalışmada makroekonomik varsayımlar çerçevesinde önem derecesini en yüksek olarak gördüğümüz beş değişken ele alınmış, bu verilerin günlük altın getirisi üzerine pozitif ve negatif sürprizleri yansıtma derecesine bakılmıştır. Yeni haberlerin anlık fiyatlamalar yerine günlük fiyatlamalar üzerindeki etkilerini incelememizin amacı, verilerin yayılma etkisini de işin içine katarak rasyonel bilgiye ulaşmaktır. Yaptığımız gözlemler, güncel konjonktür içerisinde yatırımcıların en“oyun değiştirici”olarak gördükleri iki değişken haricinde açıklanan ekonomik verilerin etkilerinin zaman dilimi ilerledikçe sönümlendiğini göstermektedir. Bu da makroekonomik varsayımlar çerçevesinde ele aldığımız 5 değişkenin daha da indirgenebileceğini göstermektedir. Araştırma bulgularımız incelediğimiz ABD makroekonomik verilerden pozitif sürpriz yaratanların altın getirisi negatif etkilediğini, negatif sürpriz yaratanların ise altın getirisini pozitif etkilediğini ortaya koymuştur. Fed'in geniş para politikasından çıkarak faizleri artırma sürecinde olduğu dönemi ele aldığımız 2015-2018 döneminde beklenenden iyi gelen verilerin ekonomik gidişat hakkında olumlu fikir verdiği ve yatırımcıları daha çok USD ve hisse senetleri tarafına yönlendirdiği, bu dönemde artan risk iştahı ve USD ile olan ters korelasyonun altın fiyatlarını düşürmekte olduğu sonucuna varılmıştır. Ekonomiye dair iyi haberler, yatırımcıların Fed'in faiz oranlarını daha hızlı artırmasına olan inancını artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the effects of the main US economic data on the gold return and volatility, in the economic recovery period following the loose monetary policies of the Federal Reserve (Fed) implemented in the aftermath of the 2008 financial crisis and aims to reach the most proper economic data set. For this purpose, using the ARCH, GARCH and EGARCH econometric models, the effects of these data on the gold return and volatility and the rate of spread were examined and the effects of the positive and negative surprise variables on price and volatility were investigated. Within the framework of macroeconomic assumptions, five variables that we regard as the most important ones are taken into consideration and the degree of reflecting the positive and negative surprises on daily gold return is examined. The purpose of analysing the effects of new news on daily pricing instead of instant pricing is to reach the rational information by including the effect of spreading of the data. Our observations show that the effects of the economic data announcements in the current conjuncture, except for the two variables considered by the investors as the most“game changer”, and are attenuated as the time frame progresses. This shows that the five variables we consider within the framework of macroeconomic assumptions can be further reduced. The findings of our study revealed that the positive surprises of US macroeconomic data affected the gold return negatively, and the negative surprises affected the gold return positively. In the 2015-2018 period, when the Fed was in the process of increasing interest rates through loose monetary policy, the data that were better than expected gave a positive opinion about the economic trend and directed the investors to USD and equities more; rather than gold. The good news about the economy increases investors' belief that the Fed will raise interest rates faster.