Perde ekleme yöntemiyle güçlendirilmiş betonarme binaların idealize edilmiş kapasite eğrilerinin karakterizasyonu
Characterization of idealized capacity curves of reinforced concrete buildings retrofitted by shear wall addition
- Tez No: 1006422
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAFET ŞİŞMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
Özet
Türkiye'nin aktif deprem kuşakları üzerinde yer alması ve mevcut yapı stokunun önemli bir bölümünün düşük malzeme kalitesi ve yetersiz detaylandırmalar ile inşa edilmiş olması, sismik riskin boyutlarını ciddi şekilde artırmaktadır. Bu çalışmada, mevcut yapı stokunun sismik performansının belirlenmesi ve betonarme perde eklenerek güçlendirilmesi durumunda elde edilecek davranış değişikliğinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında; Bal vd. tarafından Marmara Bölgesi'ndeki yapı stokunun malzeme kalitesi, donatı detayları ve geometri gibi karakteristik özellikleri dikkate alınarak Latin Hiperküp Örnekleme (LHS) yöntemiyle üretilen, 3, 4 ve 5 katlı toplam 150 adet betonarme bina modeli kullanılmıştır. Mevcut ve güçlendirilmiş modellerin sismik performansları, TBDY-2018 ve uluslararası literatürde kabul gören Doğrusal Olmayan Statik İtme Analizi (Pushover) yöntemi ile değerlendirilmiştir. Bu süreçte, yapıların mevcut durumdaki performans düzeylerine veya yapısal kusurlarına bakılmaksızın, tüm modellere standart bir güçlendirme yöntemi uygulanmıştır. Bu çalışmanın temel amacı; yapı stokunu temsil eden düşük ve orta katlı betonarme binaların deprem performanslarını sayısal modeller üzerinden incelemek ve betonarme perde ilavesinin yapının yatay yük taşıma kapasitesi, rijitliği ve kapasitesi üzerindeki değişimlerini sayısal olarak ortaya koymaktır. Analiz sonuçlarından elde edilen kapasite eğrileri, FEMA-440 standartlarına göre iki doğrulu (bilineer) hale getirilerek idealize edilmiş; yapıların rijitlik, dayanım, süneklik özellikleri karşılaştırmalı olarak irdelenmiştir. Analiz sonuçları, betonarme perde eklenmesinin yapıların sismik performansını köklü bir şekilde değiştirdiğini ortaya koymuştur. Güçlendirilmiş modellerde, mevcut duruma kıyasla yanal dayanım kapasitesinde ortalama 5 ila 6 kat, başlangıç rijitliğinde ise özellikle 3 katlı yapılarda 30 kata varan oranlarda artış tespit edilmiştir. Yapılan statik itme analizleri; akma dayanımı, akma yer değiştirmesi, nihai yer değiştirme ve periyot verilerinde gözle görülür iyileşmeler yaşandığını kanıtlamıştır. Ayrıca, uygulanan güçlendirme ve elde edilen idealize edilmiş kapasite parametreleri, yapısal belirsizlikleri minimize ederek yapı stokunu daha homojen ve güvenli bir seviyeye ulaştırmıştır.
Özet (Çeviri)
The location of Turkey on active seismic zones, combined with the fact that a significant portion of the existing building stock was constructed with low material quality and inadequate detailing, substantially increases the magnitude of seismic risk. This study aims to determine the seismic performance of the existing building stock and to investigate the behavioral changes achieved through strengthening by adding reinforced concrete shear walls. Within the scope of the study, a total of 150 reinforced concrete building models with 3, 4, and 5 stories were utilized. These models were generated using the Latin Hypercube Sampling (LHS) method, considering the characteristic properties of the building stock in the Marmara Region, such as material quality, reinforcement detailing, and geometry, as established by Bal et al. The seismic performances of both the existing and retrofitted models were evaluated using the Nonlinear Static Pushover Analysis method, as prescribed by TBDY-2018 and recognized in international literature. In this process, a standardized retrofitting strategy was implemented for all models, regardless of their current performance levels or structural deficiencies. The primary objective of this study is to investigate the seismic performance of low- and mid-rise reinforced concrete buildings representing the building stock through numerical modeling, and to quantify the variations in lateral load-carrying capacity, stiffness, and overall strength resulting from the addition of RC shear walls. The capacity curves obtained from the analyses were idealized as bilinear in accordance with FEMA-440 standards; subsequently, the stiffness, strength, and ductility characteristics of the structures were comparatively analyzed. Analysis results demonstrate that the addition of reinforced concrete shear walls fundamentally alters the seismic performance of structures. In the strengthened models, compared to the existing conditions, an average increase of approximately 5 to 6 times in lateral load–carrying capacity was observed, while the initial stiffness exhibited increases of up to 30 times, particularly in three-story buildings. The conducted pushover analyses confirmed significant improvements in yield strength, yield displacement, ultimate displacement, and fundamental period parameters. Furthermore, the applied strengthening interventions and the derived idealized capacity parameters minimized structural uncertainties, thereby contributing to a more homogeneous and safer level of overall building stock performance.