Türkiye'de evde bakım hizmetlerinde kalite bileşenlerinin belirlenmesi: Antalya Kepez Devlet Hastanesi örneği
Determining quality components in home care services in Turkey: Antalya Kepez State Hospital example
- Tez No: 1006433
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÇOBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Halk Sağlığı, Healthcare Management, Public Health
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasının temel amacı, evde bakım hizmetlerinin kalite bileşenlerini hasta ve hasta yakınlarının deneyimleri çerçevesinde ortaya koymaktır. Türkiye'de evde bakım hizmetlerine ilişkin olarak yapılan çalışmalar büyük ölçüde nicel ve memnuniyet odaklıdır. Bu nedenle çalışmada, hizmet kalitesinin kullanıcı perspektifinden nasıl algılandığını derinlemesine incelemek hedeflenmiştir. Bu doğrultuda evde bakım hizmetlerinde algılanan kaliteyi oluşturan temel unsurları yerel bir bağlamda belirlemek amaçlanmaktadır. Yöntem: Araştırma nitel araştırma desenlerinden fenomenolojik yaklaşım benimsenerek yapılmıştır. Araştırmanın örneklem grubunu Antalya Kepez Devlet Hastanesi evde bakım biriminden hizmet alan hasta ve hasta yakınları oluşturmaktadır. Veriler, yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak yüz yüze yapılan görüşmeler neticesinde toplanmıştır. Görüşmeler ses kaydı alınarak gerçekleştirilmiş, elde edilen veriler transkripsiyon sonrası MAXQDA nitel veri analiz programı kullanılarak içerik ve tematik analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Analiz sürecinde Braun ve Clarke'ın tematik analiz yaklaşımı esas alınmıştır. Bulgular: Araştırma bulguları, evde bakım hizmetlerinde algılanan kalitenin çok boyutlu bir yapıya sahip olduğunu göstermektedir. Fiziksel ve özel ihtiyaçlara uygunluk, sağlık personelinin tutum ve profesyonelliği, iletişim ve bilgi paylaşımı, hizmete erişilebilirlik ve süreklilik, psiko-sosyal destek, mahremiyetin korunması ve kültürel duyarlılık öne çıkan temel kalite bileşenleri olarak tespit edilmiştir. Bununla birlikte donanım ve malzeme yetersizlikleri ile ekonomik yükler, hizmet kalitesini olumsuz etkileyen unsurlar arasında yer almıştır. Sonuç: Araştırmada, evde bakım hizmetlerinde kalite kavramının yalnızca teknik ve yapısal göstergelerle değil hasta ve hasta yakını deneyimlerini merkeze alan bütüncül bir yaklaşımla ele alınması gerektiği de ortaya koyulmaktadır. Elde edilen bulguların, evde bakım hizmetlerinin geliştirilmesine yönelik yönetimsel ve politik düzenlemelere katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to identify the quality components of home care services based on the experiences of patients and their relatives. Given that studies on home care services in Türkiye are largely quantitative and satisfaction oriented, this research seeks to examine in depth how service quality is perceived from the users' perspective. Accordingly, the study aims to determine the key elements shaping perceived quality in home care services within a local context. Method: A qualitative research design based on the phenomenological approach was employed. The study was conducted with patients and their relatives receiving services from the home care unit of Antalya Kepez State Hospital. Data were collected through face to face semi structured interviews using an interview form developed by the researcher. All interviews were audio recorded with participants' consent, transcribed verbatim, and analyzed using content and thematic analysis with the support of the MAXQDA software. Braun and Clarke's thematic analysis framework guided the data analysis process. Findings: The findings indicate that perceived quality in home care services has a multidimensional structure. Key quality components identified include suitability to physical and special needs, attitudes and professionalism of healthcare staff, communication and information sharing, accessibility and continuity of services, psychosocial support, protection of privacy, and cultural sensitivity. However, inadequacies in medical equipment and materials as well as financial burdens were identified as factors negatively affecting perceived service quality. Conclusion: The study demonstrates that quality in home care services should be addressed through a holistic approach that goes beyond technical and structural indicators and places patient and caregiver experiences at the center. The findings are expected to contribute to managerial and policy level improvements aimed at enhancing the quality of home care services.