Kodlama eğitiminin ilkokul öğrencilerinin sosyal değerler kazanımlarına katkısı
The contribution of coding education to primary school students' acquisition of social values
  1. Tez No: 1006434
  2. Yazar: MEHMET BAHADIR ARIGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF PUSTU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amme İdaresi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Teknolojinin birçok alanda sayısız faydasının yanında olumsuz yönleri de bulunmaktadır. Olumsuz yönlerinin başında teknoloji bağımlılığı gelmektedir. Çocukların açık hedef olması, çocuk istismarları, dijital oyunlar, doğal kaynakların tüketilmesi, çevre sorunları, eşitsizlik, işsizlik, biyometrik verilerin izinsiz toplanması ve yayılması, yapay zekanın kötüye kullanımı, kişisel mahremiyetin ihlal edilmesi, kişisel özgürlüklerin sınırlandırılması, uzayın çöp haline gelmesi, sanal olguların gerçeğiyle ayırt edilememesi gibi teknolojinin getirdiği olumsuzluklar oldukça fazladır. Ancak asıl zarar bireyi toplumsal değerlerden uzaklaştırmasıdır. Toplumu var eden bu değerlerin zayıflaması, toplumsal yapıya zarar vermektedir. Bu çalışma, son dönemde okullarda popülerleşen kodlama eğitimlerinin, sosyal değerlerden uzaklaşma sorununa çözüm sunup sunamayacağını araştırmayı hedeflemektedir. Bu amaçla Ankara'da bir ilkokulda ilkokul öğrencilerine hem kodlama ile ilgili dijital yetkinliklerini arttırıcı hem de içeriğinde sosyal değerler olan, yedi hafta süren bir kodlama eğitimi verilmiştir. Sonrasında dört adet kodlama etkinliği düzenlenmiştir. Çalışma içerisinde yapılan araştırmada kodlama eğitiminden elde edilen nicel bulgular, kodlama etkinlikleri nicel ve nitel bulguları, eğitim ve etkinliklere katılan öğrenci velilerine düzenlenen anket sonuçları geri bildirim olarak elde edilmiştir. Elde edilen bulgular değerlendirildiğinde deney grubuna katılan öğrenci grubu için kodlama eğitiminin öğrencilerin sosyal değerler kazanımlarına katkıda bulunduğunu, kodlama eğitimi ile yapılan projelerde sosyal farkındalık oluşturulabildiğini, kodlamanın sadece bilgisayar dünyasında olmadığını sosyal alanda da olabileceğini, kodlama eğitiminin öğrenci velilerinin sosyal değerler üzerindeki farkındalığının artmasına sebep olabileceğini görülmüştür. Çalışma kodlama eğitiminin sosyal değerler üzerindeki etkisinin olumlu yönde olabileceği sonucuna ulaşmış, ancak daha net sonuçların çıkması için daha geniş örneklemli araştırmaların yapılması gerekliliğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Although technology provides many benefits in various fields, it also has negative effects. One of the most significant of these is technology addiction. Problems such as child abuse, environmental issues, inequality, unemployment, misuse of artificial intelligence, violation of personal privacy, and the inability to distinguish virtual phenomena from reality are among the negative consequences of technological developments. More importantly, excessive use of technology may lead individuals to move away from social values that sustain societies. This study aims to examine whether coding education, which has recently become popular in schools, can contribute to addressing the problem of distancing from social values. For this purpose, a seven-week coding education program that aimed to improve students' digital competencies while integrating social values into its content was implemented with primary school students in a school in Ankara. After the training process, four coding activities were conducted. The findings of the study include quantitative results obtained from the coding education, quantitative and qualitative findings from coding activities, and feedback collected through surveys administered to the parents of participating students. The results indicate that coding education contributed to students' acquisition of social values, helped create social awareness, and increased parents' awareness of social values. Overall, the findings suggest that coding education may positively contribute to the development of social values, although further studies with larger samples are needed.