Okul yöneticilerinin okul sporlarına bakış açılarının değerlendirilmesi
Evaluation of school administrators' perspectives on school sports
  1. Tez No: 1006446
  2. Yazar: LOKMAN KATI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN YÜCEL ERTEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Daha Bu araştırmanın amacı, okul yöneticilerinin okul sporlarına ilişkin deneyimlerini, algılarını ve bu olguya yükledikleri anlamları ortaya koymaktır. Çalışma, nitel araştırma yöntemiyle yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubunu, farklı okul türlerinde görev yapan ve okul spor faaliyetlerini aktif olarak yöneten 23 okul yöneticisi oluşturmaktadır. Katılımcılar, amaçlı örnekleme yöntemlerinden maksimum çeşitlilik örneklemesiyle belirlenmiştir. Veriler, yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla toplanmış; ses kayıtları yazıya aktarılmış ve elde edilen veriler tematik analizle çözümlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre okul yöneticileri, okul sporlarını öğrencilerin fiziksel gelişimlerinin yanı sıra sosyal becerilerini, disiplin duygusunu ve okul aidiyetini güçlendiren önemli bir eğitim bileşeni olarak görmektedir. Katılımcılar, okul sporlarının olumlu etkilerini güçlü bir biçimde desteklemekle birlikte, uygulamada spor faaliyetlerinin çeşitli yapısal engellerle sınırlı olduğunu ifade etmiştir. Bu engeller arasında bütçe yetersizliği, uygun spor alanlarının eksikliği, ders programlarının yoğunluğu ve veli beklentilerinin akademik başarıya odaklanması öne çıkmaktadır. Bulgular, okul yöneticilerinin okul sporlarına yönelik temel tutumlarının olumlu olduğunu, ancak bu tutumlarının uygulamaya yeterince yansımadığı durumların yaygın olduğunu göstermektedir. Araştırma sonucunda, okul sporlarının niteliğini artırmak için yöneticilere yönelik farkındalık ve liderlik eğitimlerinin güçlendirilmesi, spor etkinliklerine destek verecek okul politikalarının geliştirilmesi; spor malzeme desteğinin sağlanması ve fiziksel imkanların iyileştirilmesi için düzenlemeler önerilmektedir. sonra doldurulacaktır.
Özet (Çeviri)
Daha sonrThe aim of this research is to reveal the experiences, perceptions, and meanings that school administrators attribute to school sports. The study was conducted using a qualitative research method. The study group consisted of 23 school administrators working in different types of schools and actively managing school sports activities. Participants were selected using maximum diversity sampling, a type of purposeful sampling. Data were collected through a semi-structured interview form; audio recordings were transcribed, and the obtained data were analyzed using thematic analysis. According to the research findings, school administrators view school sports as an important educational component that strengthens students' physical development, as well as their social skills, sense of discipline, and school belonging. While participants strongly support the positive effects of school sports, they also stated that in practice, sports activities are limited by various structural obstacles. These obstacles include insufficient budget, lack of suitable sports facilities, demanding curriculum, and parental expectations focused on academic achievement. The findings indicate that school administrators' fundamental attitudes toward school sports are positive, but that these attitudes are not sufficiently reflected in practice. The study recommends strengthening awareness and leadership training for administrators, developing school policies to support sports activities, providing sports equipment support, and improving physical facilities to improve the quality of school sports. a doldurulacaktır.