Beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin okul sporlarına bakış açısı ve karşılaştığı sorunlar
Physical education and sport teachers' paint of view on school sports and the problems encountered
- Tez No: 508756
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK GÜRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Okul sporları, Uluslararası Okul Sporları Federasyonu (ISF) talimatları doğrultusunda, mahalli, ulusal, uluslararası düzeyde ve farklı yaş kategorilerinde gerçekleştirilen organizasyonlardır. Okul sporları konusunda uluslararası literatürde birçok çalışma bulunmakla birlikte ülkemizde bu konuda yapılan çalışmalar sınırlı sayıdadır. Araştırmanın amacı, beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin okul sporlarına bakış açılarını incelemek ve karşılaştıkları sorunlar ortaya koymaktır. Araştırmanın örneklemini, Malatya ilinde görev yapan, en az on yıllık deneyime sahip ve okul sporlarına her yıl katılan on beden eğitimi öğretmeni oluşturmaktadır. Çalışmada, nitel araştırma deseni içerisinde yer alan fenomenolojik yaklaşımlardan“Görüşme”yöntemi kullanılmıştır. Görüşme soruları, alanında uzman akademisyenlerin görüşleri doğrultusunda hazırlanmış ve yapılan görüşmeler ses kayıt cihazı ile kayıt altına alınmıştır. Daha sonra görüşme kayıtları deşifre edilerek metin haline getirilmiş ve kodlamalar yapılmıştır. Bakış açısı kapsamında; katılımcıların okul sporları algısı, beklentileri ve mevcut durum ile ilgili görüşleri ele alınmıştır. Karşılaşılan sorunlar; katılım, okul yönetimi, veli profili, eğitim sistemi, iletişim ve ekonomik durum ana temaları altında incelenmiştir. Okul sporlarına katılım noktasında öğrencilerin istekli olduğu fakat çeşitli etkenlerden dolayı (veliler, sınavlar, akademik beklentiler) katılımın istenen seviyede olmadığı saptanmıştır. Okul yönetimlerinin, okul sporlarına yeterince destek sağlamadığı ve okul sporları ile ilgili tüm iş yükünün sadece beden eğitimi öğretmenlerinde olduğu görülmüştür. Öğrenciyi destekleyen ve yönlendiren veli oranının çok düşük olduğu ve bu durumun okul sporlarını olumsuz etkilediği belirlenmiştir. Mevcut eğitim sistemindeki ders yoğunluğunun spora katılımı olumsuz etkilediği ve beden eğitimi dersine ayrılan sürenin yetersiz olduğu anlaşılmıştır. Organizasyonlarda yetkililere iletilen sorunların çözümü noktasında yapılan çalışmaların yeterli olmadığı ortaya çıkmıştır. Faaliyetlerde önemli ekonomik sorunlar yaşandığı, sportif tesisler, araç-gereç ve ulaşım olanaklarının yeterli olmadığı saptanmıştır. Okul yönetimi ve velilerin sporu desteklemesi, profesyonel bir işletim ağının kurulması ve beden eğitimi öğretmenlerinin ekonomik olarak desteklenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
School sports are organisations which are organized in local, national, international and different age categories in accordance with the instructions of the international School Sports Federation (ISF). There are many studies in the international literature about school sports, but the work done this subject is limited in our country. The purpose of this research is to examine the views of physical education and sport teachers on school sports and to raise issues they face. The sample of the study comprises ten physical education teachers working in Malatya, having at least ten years of experience and participating in school sports every year in the study, the“interview”method was used for the phenomenologial appreaches included in the qualitative research design. Interview questions were prepared in line with the opinions of expert academicians in the field and interviews were recorded with voice recorder. Later on, conversation records were decrypted into texts and coded. Within the scope of view; participants' perceptions of school sports, their expectations and their views on the current situation are eddressed. Problems encountered; participation, school management, parent profile, education system, communication and economic situation. It has been determined that students are willing to participate in school sports, but due to various factors (parents, exams, academic expectations) participation is not at the desired level. It has been seen that school administrations do not adequately support school sports and that all workloads related to school sports are only in physical education teachers. It has been determined that the propartion of parents who supported and guided the students was very low and that this affected the school sports negatively. It has been understood that the intensty of the lesson in the current education system has adversely affected the participation of the sport and that the time allocated to the physical education lesson is insufficient. It has become clear that the work done at the paint of solving problems conveyed to the authorities in the organizations is not enough. It has been determined that there are significant economic problems, sport facilities, equipment and transportation facilities are not sufficient. It is propased that school management and parents support sport, establisment of a professional operation network and support physical education teachers economically.