Çağdaş resim sanatında anı ve bellek kavramlarının deneysel yöntemler ile irdelenmesi
Examination of the concepts of memory and remembrance in contemporary painting with experimental methods
  1. Tez No: 1006450
  2. Yazar: AYŞE ODABAŞ BÜLBÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN DOĞRUSÖZ
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
Özet
Sanatsal yaratıcılıkta, sanatçının yaşam tecrübesinin büyük bir önemi vardır. Yaşadığı her bir detay, olay ve ya anı parçalarını yeniden düşünerek, kurgulayarak, bir araya getirmek adına yapılan bu tez çalışmasında, sanatçının içinde bulunduğu ruhsal durum ve toplumsal yapı temelinde, dönüşüm sürecindeki sosyal ve duygusal mekanizmaların etkisi ön planda tutulmuştur. İncelendiğinde kendi başına bir anlamı olmayan nesnelerin, fotoğrafların ve farklı materyallerin sanatçı tarafından nasıl dönüştürüldükleri ve hangi şartlarda ortaya koyuldukları tezin ana temasını oluşturmaktadır. Bu bağlamda, içerik ve biçimin birlikteliğini sağlayacak, malzemenin sanatsal ifadeyi güçlü kılmasındaki katkısı araştırılmıştır. Yazılı dokümanlar incelenerek literatür taraması ile bilimsel kaynaklara dayanan kuramsal nitelikteki bir araştırma olan bu tezin ilk bölümünde, gerçeklik kavramı üzerinden parçalanan gerçekliği-kurguyu bazı sanatçılar üzerinden incelemek, ikinci bölümde ise, anı-bellek kavramları üzerinden güncel sanatta yerini koruyan sanat yapıtları üzerinden irdelenmektedir. Sonuç yargısı olarak araştırmamın hedefi gerçek ve gerçeklik kavramları üzerinden anı, bellek ve imgesel arayışlar gibi unsurları, sanattaki biçimsel katkılarını irdelemektir. Gerçeklik kavramının sanatın malzeme üzerine yansıtılmasında ve yaratım sürecinde; sanatçının kişiliğiyle bilinçaltının yeni metaforlarına aktarılıp, yeni bir ürün ortaya konur. Sanatçının kullandığı geleneksel sanat malzemesi ve yöntemlerinin dışında; yansıtmak istediği duyguyu ifade etme biçimleri incelenen tez çalışmasının ikinci bölümünde yer alır.
Özet (Çeviri)
“In artistic creativity, the life experience of the artist holds great significance. In this thesis, which aims to reconstruct and reimagine every detail, event, or fragment of memory experienced by the artist, the impact of emotional and social mechanisms during the transformation process is emphasized, based on the artist's psychological state and the surrounding social structure. The central theme of the thesis focuses on how objects, photographs, and various materials—seemingly meaningless on their own—are transformed by the artist and under what conditions they are presented. In this context, the contribution of material to the power of artistic expression and the unity of content and form are explored. As a theoretical research supported by a literature review of written documents and academic sources, the first part of the thesis examines the fragmented relationship between reality and fiction through selected artists. The second part investigates the concepts of memory and remembrance in contemporary artworks that continue to hold a place in current artistic practices. As a concluding statement, the objective of this research is to examine elements such as memory, remembrance, and the search for imagery through the concepts of reality and the real, as well as their formal contributions to art. The notion of reality is reflected onto the artistic material and, during the creative process, is transformed through the artist's personality and subconscious into new metaphors and thus a new artistic product. The second part of the thesis also includes an analysis of expression methods beyond traditional art materials and techniques, focusing on how the artist conveys the intended emotions.”