Çağdaş İngiliz figüratif resminde duyumsanan beden: Francis Bacon, Jenny Saville, Lucien Freud
Perception of human body in contemporary British figurative painting: Francis Bacon, Jenny Saville, Lucien Freud
  1. Tez No: 572494
  2. Yazar: NAZİF KURŞUNLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET FEYZİ KORUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Beden teması, figüratif resim sanatının tarihi boyunca var olmuş ve popülerliğini daima muhafaza etmiştir. Yüzyıllar boyunca beden, çeşitli biçimleme tarzlarıyla resmedilmiş ve resim sanatının gelişiminde de, öncü bir rol oynamıştır. Fakat, yirminci yüzyıl ortalarından itibaren bedenin resim sanatındaki görünürlüğü giderek azalmış ve cazibesini kaybetmeye başlamıştır. Bunun nedeni; sanatsal ifade biçimlerinin çeşitlenişi yani soyut resim, kavramsal sanat, yerleştirme sanatı gibi farklı ifade biçimlerinin ortaya çıkışının yanında beden temasının da, görsel sanatlarda sıklıkla işlenerek tüketilmiş olmasıdır. Bu durum (figüratif) resim sanatının demode olarak algılanmasına neden olurken, yanı sıra bedene dair çağdaş bir kavrayışı, yenilikçi bir bakış açısını da talep etmiştir. Bu çalışma da, beden temasının gereksinim duyduğu çağdaş yorumu Bacon, Freud ve Saville'ın çalışmalarıyla birlikte, onların bedeni duyumsayış ve kavrayış biçimleri üzerinden aktarmayı amaçlamıştır. Yukarıda belirtilen bağlamlar çerçevesinde tez, üç ana bölüm olarak belirlenmiştir. Birinci bölümde, Bacon'ın resmettiği bedenler varoluşçu bir yaklaşımla ele alırken, devam eden kısımda, onun resimlerinde aşina olduğumuz şiddet temasına, kuvvetler ilişkisi üzerinden farklı bir bakış açısıyla yaklaşılmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde ise Lucian Freud'un“çıplak”bedenleri üzerinden hareketle, bedenin ölüm-yaşam, anı-bellek-zaman ve çıplaklığın farklı kavranışlarını duyumsatabilen görünümlerine işaret edilmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise, bu iki ustanın bir nevi mirasçısı sayılabilecek Jenny Saville'ın sanatından bahsedilmiştir. Bu bölümde de, eski ve modern dönem beden algılarının karşılaştırılmaları, günümüz kadın bedeni temsil biçimlerinin sorunsallığı ile birlikte bedenin, et ve ten olan organik doğasıyla ilişkili olarak resimsel duyumsanışı ifade edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The theme of body has existed throughout the history of figurative painting and has always maintained its popularity. Throughout the centuries, the body was depicted with various styles and played a leading role in the development of the art of painting. However, since the mid-20th century, the visibility of the body in painting has diminished and began to lose its appeal. The reason is the arise of different forms of expression; such as abstract painting, conceptual art, the art of installation. Also, bodytheme has frequently consumed in visual arts. This situation caused the figurative art perceived as old-fashioned, and it also demanded a modern understanding of the body in contemporary and innovative perspective. This study aims to discuss the contemporary interpretation of the body theme with the Works of Bacon, Freud and Saville and their perception of the body image. In this context, the thesis is determined as three main sections. In the first part, yhe bodies depicted by Bacon are discussed as an existentialist approach and in the following part, the theme of violence which are familliar with in his paintings has been tried to be approached from a differnt perspective on the relation of power. In the second part, through the naked bodies of Lucian Freud, it was pointed out that the body image described by perception of death, life, memory, time, and nudity. In the third part, the art of Jenny Saville, which can be considered as a kind of heir of these two masters, was mentioned. In this last part, the comparison of the old and modern body perception, the problematic of the present day female body representation and the pictorial sensation of the body in relation to the organic nature of meat and skin have been tried to be expressed.