The Zero Waste Project: An examination at corporate and societal levels in Türkiye
Sıfır Atık Projesi: Türkiye'de kurumsal ve toplumsal düzeyde bir inceleme
  1. Tez No: 1006462
  2. Yazar: SİNEM ZEYBEK ARSLANBOĞA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDEM ERZURUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Sıfır Atık uygulamaları konusunda Türkiye'deki kurumlarda karar verici konumda bulunan yöneticilerin bakış açıları, görüşleri ve deneyimlerindeki ortak örüntüleri ve farklılıkları incelemektedir. Farklı sektörlerde görev yapan yöneticilerle nitel araştırma yaklaşımıyla yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiş ve veriler tematik analizle değerlendirilmiştir. Bulgular, sıfır atık kapsamındaki uygulamaların sadece teknik bir süreç olarak adlandırılamayacağını davranışsal, kurumsal ve yönetsel boyutlar barındıran bütüncül bir dönüşüm gerektirdiğini göstermektedir. Katılımcılar, davranış değişikliği, kurumsal sahiplenme, liderlikteki benimseme, çalışan farkındalığı ve etkin izleme-denetim mekanizmalarının sürecin başarısında elzem olduğunu vurgulamıştır. Sıfır Atık Projesi, Sıfır Atık Yönetmeliği, İklim Kanunu ve 2053 Net Sıfır hedefine yönelik oluşturulan ulusal politika çerçevesi bulguların bağlamsal temelini güçlendirmektedir. Çalışma, sıfır atık uygulamalarına yönelik yönetsel yaklaşımı görünür kılarak politika geliştirme ve kurumsal uygulamalar için önemli çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the perspectives, insights, and experiences of executives in decision-making positions within institutions in Türkiye regarding Zero Waste practices, identifying both common patterns and divergences. Semi-structured interviews were conducted with managers from various sectors using a qualitative research approach, and the data were analyzed through thematic analysis. The findings indicate that Zero Waste initiatives cannot be defined merely as a technical process; rather, they require a holistic transformation encompassing behavioral, institutional, and managerial dimensions. Participants emphasized that behavior change, institutional ownership, leadership commitment, employee awareness, and effective monitoring and auditing mechanisms are essential for the success of these practices. The national policy framework shaped by the Zero Waste Project, the Zero Waste Regulation, the Climate Law, and the 2053 Net-Zero target reinforces the contextual grounding of the findings. Overall, the study highlights the managerial approach to Zero Waste implementation and provides important implications for policy development and organizational practice.