The expressionist styles of genre films produced in independent Turkish cinema
Bağımsız Türk sinemasındaki tür filmlerinin dışavurumcu stillerinin analizi
- Tez No: 1006471
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN KAYA ÖZKARACALAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinema ve Medya Araştırmaları Bilim Dalı
Özet
Bu tez, son yirmi yılda bağımsız Türk sinemasında üretilen korku ve bilimkurgu filmlerinde anlatı ve biçim düzeyinde ekspresyonist estetiğin nasıl ortaya çıktığını incelemektedir. Tür sineması üretimi ile ana akım sinema arasındaki yakın ilişkiyi göz önünde bulunduran bu çalışma, bağımsız sinemada ortaya çıkan tür filmlerini ana akım sinemadaki tür sinemasına ait yerleşik kod ve uylaşımların dışında hareket etme kapasitesine sahip bir alan olarak tanımlar. Bu çalışma, bağımsız sinemada üretilen tür filmlerindeki dışavurumcu unsurları kültürel bir ifade olarak ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda tez, dışavurumculuğu öncelikle karşı bakış açısı üretme potansiyeline sahip bir anlatı ve görsel dil olarak ele almakta ve araştırma kapsamında incelediği tür filmlerini klasik temsilin otoritesine meydan okuyan filmler olarak değerlendirmektedir. Bu tez için seçilen filmler, amaçlı örnekleme yoluyla belirlenerek dışavurumcu estetik çerçeveye göre anlatı ve stilistik analize tabi tutulmuştur. Filmlerin anlatısal ve biçimsel unsurlarının çözümlemesinde Bordwell ve Thompson'ın neoformalist metodolojik yaklaşımı dikkate alınmıştır. Çalışma, ekspresyonist estetiğin sosyal gerilimleri vurgulayarak otoriteyi ve kültürel alanları eleştirdiğini, çarpık mekanlar ve anlatılar aracılığıyla bireyin yabancılaşmasını ortaya koyarak, bağımsız sinemada tür filmlerinin toplumsal meseleleri yansıtma potansiyelinin altını çizer. Bu çalışmayla bağımsız sinema çalışmalarına, tür çalışmalarına ve dışavurumculuk ile ilgili alandaki güncel çalışmalara yeni bir katkı sağlanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims to examine how expressionist aesthetics emerged at the narrative and formal level in horror and science fiction films produced in independent Turkish cinema over the past twenty years. Taking into consideration the close relationship between genre film production and mainstream cinema, this study underlines the capability of genre films that emerge in independent cinema to produce narratives that differ from the genre codes and traditions of mainstream cinema. This study aims to reveal the expressionist elements in the genre films produced in independent cinema as a cultural expression. In this regard, the thesis primarily considers expressionism as a narrative and visual language with the potential to generate a counter view and evaluates the genre films it examines within the scope of the research as films that challenge the authority of classical representation. The films selected for this dissertation were examined through narrative and stylistic analyses guided by an expressionist aesthetic framework identified through purposeful sampling. Bordwell and Thompson's neoformalist methodological approach was applied in the analysis of narrative and stylistic elements in the films included in the sample. The study reveals that expressionist aesthetics highlights social tensions, criticises authority and social tensions, and expresses the alienation of individuals through distorted spaces and narratives, indicating the potential of genre films in independent cinema to reflect social concerns. This study aims to provide a new perspective on existing independent cinema studies, genre studies, and studies related to expressionism.