Gotik edebiyat uyarlaması film afişlerinin görsel dil açısından dönemsel analizi
A periodical analysis of gothic literature adaptation film posters from a visual language perspective
- Tez No: 993669
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURCAN PINAR EKE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Bilim Dalı
Özet
“Gotik”kavramı 12. yüzyılda mimari bir üslup olarak ortaya çıkmış; sonrasında resim, heykel ve müzik gibi sanatın pek çok dalında etkili olmuştur. 18. yüzyılda İngiltere'de Gotik edebiyatın doğuşu ve 19. yüzyılın son çeyreğinde sinemanın ortaya çıkışıyla birlikte bu akım, korku, gizem, melankoli ve doğaüstü temalar ekseninde görsel sanatlara taşınmıştır. Ancak, sinema teknolojisindeki ve izleyici algısındaki köklü değişimlerin, Gotik türünün görsel kimliğini ve afiş tasarım dilini nasıl dönüştürdüğüne dair karşılaştırmalı analizler sınırlıdır. Bu çalışmanın temel amacı; Gotik edebiyat uyarlaması film afişlerinde kullanılan görsel dilin zaman içinde geçirdiği dönüşümü analiz etmek ve Gotik estetik anlayışının farklı dönemlerdeki yansımalarını ortaya koymaktır. Çalışma kapsamında; 1920-1950 yılları arasına ait Erken dönem yapımları (Frankenstein, Dracula, Dr. Jekyll and Mr. Hyde, The Fall of the House of Usher, Rebecca, Jane Eyre, Wuthering Heights, Nosferatu) ile 2000'li yıllar Çağdaş Dönem sinemasından seçilen toplam sekiz filmin farklı versiyonlarına ait afişler karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden betimsel analiz metodu benimsenmiş; afişler kompozisyon yöntemi ile renk, tipografi, denge, kontrast ve sembolizm bağlamında detaylıca çözümlenmiştir. Yapılan analizler sonucunda; erken dönem afişlerinde illüstratif ve teatral bir anlatımın, abartılı yüz ifadelerinin ve yıldız oyuncu odaklı bir yaklaşımın hâkim olduğu; çağdaş dönemde ise dijitalleşmenin etkisiyle görsel karmaşıklığın azaldığı, mesajın güçlü bir imge üzerinde yoğunlaştığı, fotoğraf tabanlı, psikolojik derinliği önceleyen ve atmosfer odaklı bir görsel dilin tercih edildiği saptanmıştır. Bu çalışma, teknolojik gelişmelerin ve değişen izleme alışkanlıklarının görsel iletişim tasarımı estetiği üzerindeki dönüştürücü etkisini Gotik sinema afişleri özelinde belgeleyerek literatüre katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The concept of“Gothic”emerged as an architectural style in the 12th century; subsequently, it influenced many branches of art, including painting, sculpture, and music. With the rise of Gothic literature in 18th-century England and the emergence of cinema in the latter quarter of the 19th century, this movement was transferred to visual arts, focusing on themes of horror, mystery, melancholy, and the supernatural. However, comparative analyses of how radical changes in film technology and audience perception transformed the visual identity and poster design language of the Gothic genre are limited. The main aim of this study is to analyze the transformation of the visual language used in Gothic literary adaptation film posters over time and to reveal the reflections of the Gothic aesthetic in different periods. Within the scope of this study; Posters from eight films – early productions from 1920-1950 (Frankenstein, Dracula, Dr. Jekyll and Mr. Hyde, The Fall of the House of Usher, Rebecca, Jane Eyre, Wuthering Heights, Nosferatu) and contemporary films from the 2000s – were comparatively examined. The study employed descriptive analysis, a qualitative research method; the posters were analyzed in detail using compositional methods, focusing on color, typography, balance, contrast, and symbolism. The analysis revealed that early posters were characterized by an illustrative and theatrical narrative, exaggerated facial expressions, and a star-studded approach; while contemporary posters, influenced by digitalization, showed a reduction in visual complexity, a stronger emphasis on imagery, and a preference for a photographic, psychologically profound, and atmospheric visual language. This study aims to contribute to the literature by documenting the transformative impact of technological advancements and changing viewing habits on the aesthetics of visual communication design, specifically focusing on Gothic cinema posters.