An investigation into the use of ChatGPT as a mediational tool and its effects on writing proficiency and motivation among tertiary-level EFL learners
ChatGPT'nin yardımcı araç olarak kullanımının ve yükseköğretim düzeyindeki yabancı dil olarak İngilizce öğrenen öğrencilerin yazma yeterliliği ve motivasyonu üzerindeki etkilerinin incelenmesi
  1. Tez No: 1006470
  2. Yazar: BEYZA NUR BAYIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ÖZTÜFEKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, yazma öğretiminde yapay zekanın araç olarak kullanımını araştırmakta ve İngilizceyi yabancı dil (EFL) olarak öğrenen B2 seviyesindeki öğrencilerin yazma becerisi ile motivasyonu üzerindeki etkilerini incelemektedir. Yarı deneysel karma yöntemle yapılan çalışmada, 37 katılımcı deney ve kontrol gruplarına ayrılmıştır. Ön ve son testlerden elde edilen sonuçlar, her iki grubun da yazma becerilerinde gelişme kaydettiğini göstermiştir. Bununla birlikte, deney grubunun yazma motivasyonları açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır. Nitel bulgular, ChatGPT yapay zekâ aracının özellikle fikir geliştirme, dilbilgisi hatalarını düzeltmede ve metin düzenleme süreçlerinde destek sağladığını göstermektedir. Öğrenciler, ChatGPT'nin sağladığı anlık geri bildirimleri değerli bulmuş, ancak bazı geri bildirimlerin yüzeysel kalabildiğini, bağlama tam olarak uyum sağlamadığını ve bağımlılık riski oluşturabildiğini dile getirmiştir. Bu sonuçlar ChatGPT'nin geri bildirimlerinin çalışma süresi boyunca dönüştürücü olmaktan çok uygun pedagojik çerçevede öğrenmeyi kolaylaştıran destekleyici bir rol oynadığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the use of artificial intelligence as a mediational tool in writing instruction and analyzes its impact on the writing proficiency and motivation of B2-level EFL learners. In the quasi-experimental mixed-methods study, 37 participants were assigned to experimental and control groups. Pre- and post-test results showed that both groups enhanced their writing proficiency. Additionally, there were no significant differences in writing motivation within the experimental group. Qualitative data indicated that ChatGPT assisted with idea generation, grammar errors, and organization processes. Learners valued the immediate feedback from ChatGPT; however, they noted that some feedback was not fully aligned with the context and could pose a risk of dependence. These results suggest that ChatGPT-assisted instruction may serve as a supportive rather than a transformative tool when used within an appropriate pedagogical framework.