Kentsel dönüşümde riskli yapılar bakımından azınlığın korunması
Protection of the minority regarding risky structures in urban transformation
- Tez No: 1006484
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZ SEÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun ve 6306 sayılı Kanun'un Uygulama Yönetmeliği çerçevesinde riskli yapı kavramı, riskli yapı tespiti, tespit işleminden sonra gerçekleşen süreçler ve özellikle bu süreçte alınan kararların geçerliliği ile birlikte geçersiz kararlara karşı başvurulabilecek hukuki yollar ayrıntılı biçimde incelenmiştir. Çalışmanın temel amacı, bir yapının riskli olarak tespit edilmesinden sonra azınlıkta olmaları sebebiyle hakları ihlal edilen maliklerin başvurabileceği adli ve idari yolların tespit edilmesidir. Çalışmanın birinci bölümünde riskli yapının tanımı, unsurları ve riskli yapı tespit süreci ele alınmıştır. Bu kapsamda riskli yapı tespiti yaptırabilecek kişiler, malikin tek veya birden fazla kişi olması durumlarına göre ayrı ayrı ele alınmış, maliklerin tespit işlemini yaptırmamaları durumunda ise Kentsel Dönüşüm Başkanlığı veya idarenin sürece dahil oluşu incelenmiştir. Daha sonrasında tespit işleminin yapılması ve bu tespit işlemine karşı itiraz ve dava süreçleri detaylıca ele alınmıştır. Son olarak, riskli yapı tespiti üzerine karar alınması, alınacak kararın usulü, toplantı ve karar yeter sayıları ile riskli yapı tespiti üzerine alınabilecek kararlar incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise riskli yapı hakkında verilen kararların geçersiz olduğu haller ele alınmıştır. Bu kapsamda yokluk, kesin hükümsüzlük ve iptal edilebilirlik halleri ayrıntılı şekilde incelenmiş; geçersiz kararlara karşı azınlık tarafından başvurulabilecek hukuki yollar değerlendirilmiştir. Bölümün devamında ise çoğunluk kararına katılmayan azınlığın paylarının satışı, riskli yapıya ilişkin salt çoğunlukla karar alınamaması halinde acele kamulaştırmanın gerçekleştirilmesi ve yine bu işlemlere karşı başvurulabilecek hukuki yollar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study extensively examines the concept of a risky structure, the determination of a risky structure, and the processes that follow the determination procedure, particularly the validity of the decisions taken during this process, along with the legal remedies that may be sought against invalid decisions, within the framework of the Law No. 6306 on the Transformation of Areas Under Disaster Risk and the Regulation on the Implementation of Law No. 6306. The fundamental purpose of the study is to identify the judicial and administrative remedies that owners whose rights have been violated due to being in the minority can pursue after a structure is determined to be risky. In the first section of the study, the definition of a risky structure, its elements, and the risky structure determination process are addressed. Within this scope, the persons entitled to have a risky structure determination are separately discussed according to whether the owner is a single person or multiple persons, and the involvement of the Presidency of Urban Transformation or the administration in the process is examined in cases where the owners do not carry out the determination procedure. Subsequently, the determination procedure itself and the processes of objection and litigation against this determination procedure are covered in detail. Finally, the decision to be taken after the determination of a risky building, the procedure for taking this decision, the meeting and decision quorums, and the decisions that may be taken based on the determination of a risky building are examined. In the second section of the study, the cases where the decisions given regarding the risky structure are invalid are addressed. In this context, the cases of non-existence, absolute nullity, and voidability are examined in detail; and the legal remedies that may be sought by the minority against invalid decisions are evaluated. In the continuation of the section, the sale of the shares of the minority who do not agree with the majority decision, the execution of urgent expropriation in case a decision cannot be taken by simple majority regarding the risky structure, and the legal remedies that may be sought against these procedures are examined.