Üniversite öğrencilerinin sosyal görünüş kaygısını belirlemede benliğin ayrımlaşmaşı, beden imge esnekliği ve beden değerinin rolü
The roles of differentiation of the self, body image flexibility, and body appreciation in understanding social appearance anxiety among university students
- Tez No: 1006485
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZLI BÜŞRA AKÇABOZAN KAYABOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, üniversite öğrencilerinde sosyal görünüş kaygısının; demografik değişkenler (cinsiyet, diyet yapma durumu ve vücut kitle indeksi), bedene ilişkin değişkenler (beden değeri ve beden imge esnekliği) ve benliğin ayrımlaşması değişkenleri tarafından ne ölçüde yordandığını incelemektir. Araştırmanın örneklemi, 276'sı kadın ve 131'i erkek olmak üzere toplam 407 üniversite öğrencisinden oluşmaktadır. Veri toplama sürecinde, Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği, Benliğin Ayrımlaşması Ölçeği, Beden İmge Esnekliği Ölçeği, Beden Değeri Ölçeği ve Demografik Bilgi Formu kullanılmıştır. Veriler, hiyerarşik regresyon analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Analizin ilk adımında, demografik değişkenler modele dâhil edilmiştir. Bu aşamada cinsiyetin sosyal görünüş kaygısını anlamlı düzeyde yordamadığı; buna karşın diyet yapan bireylerin, yapmayanlara kıyasla daha yüksek sosyal görünüş kaygısı düzeyine sahip olduğu görülmüştür. Ayrıca normal kilolu bireylerin, zayıf bireylere göre daha düşük düzeyde sosyal görünüş kaygısı yaşadıkları bulunmuştur. Modelin ikinci adımında, beden değeri ve beden imge esnekliği değişkenleri eklenmiştir. Bulgular, beden değeri ve beden imge esnekliği puanları arttıkça sosyal görünüş kaygısının anlamlı düzeyde azaldığını göstermiştir. Bu değişkenlerin modele dâhil edilmesiyle birlikte açıklanan varyansın anlamlı biçimde arttığı belirlenmiştir. Son aşamada, modele benliğin ayrımlaşmasının alt boyutları (duygusal kopma, başkalarına bağımlılık,“ben”pozisyonu ve duygusal tepkisellik) eklenmiş ve tüm alt boyutların sosyal görünüş kaygısının anlamlı yordayıcıları olduğu ve modelin açıklayıcılığını artırdığı görüşmüştür. Araştırmadan elde edilen bulgular ilgili alanyazın çerçevesinde tartışılmış; sonuçlar doğrultusunda hem araştırmacılara hem de üniversitede ruh sağlığı alanında çalışan uygulayıcılara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine to what extent social appearance anxiety among university students is predicted by demographic variables (gender, dieting status, and body mass index), body-related variables (body value and body image flexibility), and differentiation of self. The study sample consisted of 407 university students, of whom 276 were female and 131 were male. Data were collected using the Social Appearance Anxiety Scale, the Differentiation of Self Scale, the Body Image Flexibility Scale, the Body Value Scale, and a Demographic Information Form. The data were analyzed using hierarchical regression analysis. In the first step of the hierarchical regression analysis, demographic variables were entered into the model. At this stage, gender did not significantly predict social appearance anxiety; however, individuals who reported dieting exhibited higher levels of social appearance anxiety compared to those who did not diet. Additionally, normal-weight individuals were found to experience lower levels of social appearance anxiety than underweight individuals. In the second step, body value and body image flexibility were added to the model. The findings indicated that higher levels of body value and body image flexibility were associated with significantly lower levels of social appearance anxiety. The inclusion of these variables led to a significant increase in the explained variance of the model. In the final step, the subdimensions of differentiation of self (emotional cutoff, fusion with others,“I-position,”and emotional reactivity) were included in the model and all subdimensions significantly predicted social appearance anxiety, further enhancing the explanatory power of the model. The findings were discussed within the framework of the relevant literature, and recommendations were provided for both researchers and university mental health practitioners based on the results.