Uluslararası organizasyonların 21. yüzyılda rol ve fonksiyonlarının yeniden tasarım ihtiyacı: IMF örneği
Rethinking the roles and functions of international organizations in the 21st century: The case of the IMF
  1. Tez No: 1006487
  2. Yazar: KÜBRA HATİCE BİLDİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKE CİVELEKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
Özet
Uluslararası organizasyonlar, özellikle kriz dönemlerinde teknik düzenleme iddialarının ötesine geçen siyasal etkiler üretebilmektedir. Uluslararası Para Fonu (IMF), koşulluluk mekanizmaları ve müdahale kapasitesi aracılığıyla yalnızca finansman sağlayan bir kurum olarak değil, ulusal siyasal alanla kurduğu ilişki üzerinden anlam kazanan bir aktör olarak değerlendirilmektedir. Bu çalışmanın amacı, IMF'in değişen rol ve fonksiyonlarını makroekonomik göstergeler ile kamusal siyasal söylem arasındaki ilişki üzerinden analiz etmektir. Bu kapsamda seçilmiş ülkeler makroekonomik göstergeler üzerinden VAR analiziyle karşılaştırılmış; içerik çözümlemesinin vaka çalışması olarak ele alındığı Arjantin bağlamı bu çerçevede konumlandırılmıştır. Arjantin devlet başkanlarının kamuya açık resmî konuşmalarına uygulanan nicel içerik analizi ile IMF'in hangi kavramsal ve tematik çerçeveler içinde temsil edildiği incelenmiştir. Elde edilen bulgular, IMF söyleminin kriz yönetimi, program açılışı ve yeniden yapılandırma evrelerine paralel biçimde dönüştüğünü göstermektedir. Bulgular, farklı teorik yaklaşımlar çerçevesinde değerlendirilmiş; özellikle söylemsel yoğunluğun ekonomik kırılganlık düzeyiyle eş zamanlı değişimi realist perspektifle daha güçlü bir uyum göstermiştir. Sonuç olarak IMF'in sabit bir aktör imgesinden ziyade ekonomik konjonktür ve uluslararası finansal koşullarla birlikte yeniden konumlandığı ortaya konulmuş ve değişen rol ve fonksiyonlarına uyumlu kurumsal tasarım ihtiyacına işaret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
International organizations can generate political effects that extend beyond their claims of technical regulation, particularly during periods of crisis. The International Monetary Fund (IMF), through its conditionality mechanisms and intervention capacity, should be understood not merely as a provider of financial assistance, but as an actor whose significance emerges through its interaction with national political arenas. The aim of this study is to analyze the changing roles and functions of the IMF by examining the relationship between macroeconomic indicators and public political discourse. In this context, selected countries are comparatively analyzed through a VAR model based on macroeconomic indicators, while Argentina is positioned as a case study within the content analysis framework. A quantitative content analysis of official speeches delivered by presidents of Argentina examines the conceptual and thematic frameworks through which the IMF is represented. The findings demonstrate that IMF-related discourse transforms in parallel with crisis management, program initiation, and restructuring phases. The results are evaluated within different theoretical perspectives; in particular, the simultaneous variation between discursive intensity and economic vulnerability shows a stronger alignment with a realist perspective. Ultimately, the study demonstrates that the IMF is not a static actor, but rather one that is re-positioned in accordance with economic conjunctures and international financial conditions, pointing to the need for an institutional design compatible with its evolving roles and functions.