Aile sağlık merkezlerinde kullanılan afişlerin incelenmesi: Görsel iletişim ve etkililik analizi
Examination of posters used in family health centers: Visual communication and effectiveness analysis
  1. Tez No: 1006512
  2. Yazar: ASLIHAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHARREM BAKKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Aile Sağlık Merkezlerinde kullanılan afişlerin sağlık iletişimi bağlamında görsel iletişim ve göstergebilim açısından incelenmesini amaçlamaktadır. Afişler, sağlık hizmetlerinde bilgilendirme ve farkındalık yaratmada önemli araçlar olmakla birlikte, etkilerinin anlaşılabilmesi tasarım unsurlarının ve iletilen mesajların sistematik biçimde değerlendirilmesini gerektirir. Araştırma kapsamında, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve Aile Sağlık Merkezlerine dağıtılan altı afiş seçilmiştir. Bu afişler, renk, tipografi ve genel estetik özellikleri bakımından görsel iletişim kuramları ile Roland Barthes'ın denotatif ve konotatif düzeylere dayalı göstergebilimsel yaklaşımı çerçevesinde analiz edilmiştir. Ayrıca, afişlerin hedef kitle üzerindeki etkisi ve mesajların anlaşılabilirliği anket yöntemiyle ölçülmüştür. Elde edilen bulgular, afişlerin sağlık davranışlarını teşvik etmedeki işlevini ve sağlık hizmetlerine erişimdeki rolünü ortaya koymaktadır. Sonuçlar, sağlık iletişimi çalışmalarında afiş tasarımına ilişkin dikkat edilmesi gereken noktaları vurgulamakta ve uygulayıcılara geliştirme önerileri sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine posters used in Family Health Centres in terms of visual communication and semiotics within the context of health communication. Posters are important tools for providing information and raising awareness in health services; however, understanding their impact requires a systematic evaluation of their design elements and the messages they convey. Within the scope of the research, six posters prepared by the General Directorate of Public Health and distributed to Family Health Centres were selected. These posters were analysed in terms of colour, typography and general aesthetic characteristics within the framework of visual communication theories and Roland Barthes' semiotic approach based on denotative and connotative levels. Furthermore, the impact of the posters on the target audience and the comprehensibility of the messages were measured using a survey method. The findings reveal the role of posters in promoting health behaviours and facilitating access to health services. The results highlight key considerations for poster design in health communication studies and offer development recommendations to practitioners.