Sürdürülebilir kalkınma çerçevesinde döngüsel ekonomi yaklaşımının ekonomiye etkileri: Türkiye ve Avrupa Birliği ülkeleri üzerine panel veri analizi
The effects of circular economy approach on the economy within the framework of sustainable development: A panel data analysis on Turkey and European Union countries
  1. Tez No: 1006511
  2. Yazar: OSMAN ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN KESKİN BENLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
Özet
Sürdürülebilir kalkınma anlayışının doğrusal ekonomi yaklaşımı ile gerçekleştirilmesinin mümkün olmadığının anlaşılması üzerine sürdürülebilir ekonomi modeli ile ilgili araştırmalar son yıllarda artış göstermiş ve sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşabilmede döngüsel ekonomi yaklaşımının etkili olabileceği düşüncesi önem kazanmaya başlamıştır. Döngüsel ekonomi yaklaşımı doğal kaynakların korunmasına ve iklim değişikliğiyle mücadeleye katkı sağlamakla birlikte, rekabet gücünün artırılması ve ithalata olan bağımlılığın azaltılmasına da etki etmektedir. Bu kapsamda döngüsel ekonomi yaklaşımının çevreye olduğu kadar ekonomiye etkilerinin araştırılması akademik ve sektörel açıdan önemli olmaktadır. Bu çalışmada döngüsel ekonomi yaklaşımının makroekonomik değişkenler çerçevesinde ekonomiye etkisi, Türkiye ve AB üyesi ülkeler açısından incelenmiştir. Çalışmada 2014-2023 dönemi için panel veri analizi yöntemi kullanılmıştır. 7 bağımsız değişken ile 2 bağımlı değişken arasındaki ilişkileri tespit etmek amacıyla oluşturulan 2 modele Driscoll–Kraay Standart Hatalarla Regresyon yöntemi uygulanmıştır. Elde edilen bulgulara göre, döngüsel ekonomiyle ilgili verilerin makroekonomik göstergeler üzerinde anlamlı etkiler üretebildiği görülmüştür. Model 1'de, BAGDO, YEEEÜ, KBAÜ ve MAHT bağımsız değişkenlerinin GSYİH bağımlı değişkeni üzerinde anlamlı ve pozitif etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. BAGDO, YEEEÜ, KBAÜ ve MAHT değişkenlerinde %1 anlamlılık seviyesinde bir birimlik artış GSYİH'yi sırasıyla %0.07, %0.11, %0,001 ve %0.12 artırmaktadır. Model 2'de, BAGDO, YEEEÜ ve ARGE değişkenlerinin anlamlı ve pozitif MAHT değişkeninin ise anlamlı ve negatif etkiye sahip olduğu bulgularına ulaşılmıştır. BAGDO ve ARGE değişkenlerinde %5 anlamlılık seviyesinde bir birimlik artış KVO'yu sırasıyla %1.11 ve %34.55 artırmakta, YEEEÜ değişkeninde %1 anlamlılık seviyesinde bir birimlik artış KVO'yu %2.48 artırmakta ve MAHT değişkeninde %1 anlamlılık seviyesinde bir birimlik artış KVO'yu %6.90 azaltmaktadır.
Özet (Çeviri)
Upon realizing that sustainable development cannot be achieved through a linear economic approach, research on sustainable economic models has increased in recent years, and the idea that a circular economy approach could be effective in achieving sustainable development goals has begun to gain importance. The circular economy approach contributes to the protection of natural resources and the fight against climate change, while also increasing competitiveness and reducing dependence on imports. In this context, researching the effects of the circular economy approach on both the environment and the economy is important from an academic and sectoral perspective. This study examines the impact of the circular economy approach on the economy within the framework of macroeconomic variables, focusing on Turkey and EU member countries. The study used panel data analysis for the period 2014-2023. Two models were created to determine the relationships between 7 independent variables and 2 dependent variables, and the Driscoll–Kraay regression method with standard errors was applied to them. According to the findings, data related to the circular economy can produce significant effects on macroeconomic indicators. In Model 1, it was determined that the independent variables BAGDO, YEEEÜ, KBAÜ, and MAHT have a significant and positive effect on the dependent variable GDP. At the 1% significance level, a one-unit increase in BAGDO, YEEEÜ, KBAÜ, and MAHT variables increases GDP by 0.07%, 0.11%, 0.001%, and 0.12%, respectively. In Model 2, it was found that BAGDO, YEEEÜ, and ARGE variables have a significant and positive effect, while the MAHT variable has a significant and negative effect. A one-unit increase in the BAGDO and ARGE variables at a 5% significance level increases KVO by 1.11% and 34.55%, respectively; a one-unit increase in the YEEEÜ variable at a 1% significance level increases KVO by 2.48%; and a one-unit increase in the MAHT variable at a 1% significance level decreases KVO by 6.90%.