Tayland'da Müslüman azınlığın hukukî statüsü: İslam hukukunun uygulama alanı ve karşılaşılan sorunlar
The legal status of the Muslim minority in Thailand: The scope of application of Islamic law and the problems encountered
- Tez No: 1006520
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜRTEZA BEDİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
Özet
Tayland Devleti önemli bir Müslüman azınlığı bünyesinde barındırmaktadır. Bu Müslüman nüfusun büyük çoğunluğu Tayland'ın güneyinde bulunan Pattani, Yala, Narathiwat ve Satun illerinde yaşamakta; aile ve miras hukuku davalarında resmî olarak İslam hukukuna tâbî olmaktadır. İslam hukukunun devlet yargısı içinde sınırlı bir alanda uygulanması, hukukî ve kurumsal açıdan çeşitli tartışmaları beraberinde getirmektedir. Bu tez, söz konusu uygulamanın hangi tarihsel ve normatif temellere dayandığını, Tayland Devleti'nin mevcut hukuk sistemi içerisinde nasıl konumlandırıldığını, hangi kurumlar aracılığıyla yürütüldüğünü ve bu çerçevede ortaya çıkan tartışma alanlarını ortaya koymaktadır. İnceleme kapsamında, başta 1946 tarihli düzenleme olmak üzere ilgili mevzuat, Tayland hukuk sisteminin genel yapısı, mahkemelerde kullanılan“Aile ve Mirasa İlişkin İslam Hukuku Kılavuzu”, Yargıtay kararları, Devlet Konseyi görüşleri ve konuya ilişkin akademik literatür ele alınmıştır. Tez kapsamında, İslam hukuku uygulanma alanının kişi, konu ve coğrafya bakımından sınırları; dato' yutitam kurumunun hukukî statüsü ve yetki alanı; Kılavuz'un normatif niteliği; mahkeme içi ve mahkeme dışı uygulamalar arasındaki ilişki ile Müslümanların arabuluculuk kurumlarındaki uygulama değerlendirilmektedir. Bu yönüyle çalışma, Tayland örneği üzerinden modern bir ulus devletin hukuk sistemi içerisinde İslam hukukunun sınırlı ve parçalı biçimde yer almasının ortaya çıkardığı tartışmaları analiz etmeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The Thai State accommodates a significant Muslim minority within its population. The majority of the Muslim population resides in the southern provinces of Pattani, Yala, Narathiwat, and Satun, and is officially subject to Islamic law in cases concerning family and inheritance law. The application of Islamic law within a limited sphere of the state judicial system gives rise to various legal and institutional debates. This thesis aims to analyze the historical and normative foundations upon which this practice is based, how it is positioned within the existing legal system of the Thai State, through which institutions it is carried out, and the areas of debate that emerge within this framework. Within the scope of the analysis, relevant legislation, primarily the 1946 regulation the general structure of the Thai legal system, the Islamic Law on Family and Inheritance Guide used in the courts, Supreme Court decisions, and the related academic literature are examined. The thesis further addresses the limits of the application of Islamic law in terms of personal, subject-matter, and territorial scope; the legal status and authority of the dato' yutitam institution; the normative character of the Guide; the relationship between in-court and out-of-court practices; and the practices of Muslims within mediation institutions. In this respect, the study seeks to analyze the debates arising from the limited and fragmented incorporation of Islamic law within the legal system of a modern nation-state, using the Thai case as an example.