Hipertansiyon hastalarında tedaviye uyum ile tamamlayıcı alternatif tedavi ve yakınlarının hastalıktan korunma ilişkisi
Relationship between treament compliance in hypertension patients and complementary alternative therapy and disease protection for their relatives
  1. Tez No: 1006521
  2. Yazar: MELİKE ÖZER ÇOT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL SEVİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
Özet
Araştırma, hipertansiyon nedeniyle acil servise başvuran hastaların tedaviye uyum düzeyleri, tamamlayıcı ve alternatif tedavi yöntemlerini kullanma durumları ile hasta yakınlarının hipertansiyondan korunma davranışları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla kesitsel ve ilişki arayıcı olarak gerçekleştirildi. Çalışmanın örneklemini Erzin Devlet Hastanesi Acil Servis bölümündearaştırmanın yürütüldüğü tarihlerde çalışmaya dahil olma kriterlerine sahip ve çalışmaya katılmaya gönüllü olan 130 hasta ile 130 birinci derece yakını dâhil edilmiştir. Çalışma da veriler araştırmacı tarafından; Hasta ve yakınlarının Sosyo-demografik Verilere İlişkin Soru Formu, Hill Bone Hipertansiyon Tedavisine Uyum Ölçeği (HBHTUÖ), Hipertansiyon Hastalarının Tamamlayıcı Alternatif Tedavi (TAT) Kullanma Durumunun İncelenmesine İlişkin Soru Formu ve yakınlara ise Hipertansiyondan Korunma Tutumları Ölçeği (HKTÖ) kullanılarak hastalardan ve yakınlarından yazılı izinler alınarak yüz yüze 30 dakikalık görüşmeler ile toplandı.Çalışmanın istatiksel analizinde bağımsız iki grup için t-testi temelli olarak G*Power 3.1 programı ile hesaplandı. Bu parametrelere göre elde edilen istatistiksel güç (power) %98 olarak bulundu. Araştırma sonuçlarına göre; Hastaların özelliklerinden meslek durumu, sigara alkol kullanma durumu, ilaç kullanma ve ilaç türü, sağlık kontrollerine gitme durumu, TAT kullanım durumu, TAT kullanım sıklığı gibi özellikler istatiksel olarak anlamlı olduğu tespit edildi. Hasta yakını için yaş, eğitim düzeyi, meslek durumu, konut durumu, ekonomik düzey, HT'den korunma eğitimi olması durumu istatiksel olarak anlamlı olduğu tespit edildi. HKTÖ alt boyutlarından olan ruhsal durum ve fiziksel aktivite puanı ile beslenme tutumu puanı ile HBHTUÖ tüm alt boyutları arasında anlamlı ilişki tespit edildi (p<0.05). Sonuç olarak; Hastaların hipertansiyon tedavisine uyumu arttıkça hasta yakınlarının hipertansiyondan korunmaya yönelik tutumları artmaktadır.
Özet (Çeviri)
The research is conducted as a cross-sectional and correlational study to examine the relationship between the treatment compliance levels of patients who applied to the emergency department due to hypertension and the attitudes of their first-degree relatives towards preventing hypertension. The sample of the study consisted of 130 patients who met the inclusion criteria and agreed to participate, and 130 of their first-degree relatives, who were present at the Emergency Department of Erzin State Hospital during the data collection period. The data were collected by the researcher through face-to-face interviews lasting approximately 30 minutes, after obtaining written informed consent from both patients and their relatives. The following instruments were used: the Patient and Relative Sociodemographic Data Questionnaire, the Hill-Bone Compliance to High Blood Pressure Therapy Scale (HBCHBPTS), the Questionnaire on the Use of Complementary and Alternative Therapies (CAT) in Patients with Hypertension, and the Hypertension Prevention Attitudes Scale (HPAS) administered to the relatives. For the statistical analysis of the study, power analysis based on the independent samples t-test was conducted using the G*Power 3.1 program. According to these parameters, the statistical power of the study was calculated as 98%. According to the results of the study, the following patient characteristics were found to be statistically significant: occupational status, smoking and alcohol use, medication use and type of medication, attendance at regular health check-ups, use of complementary and alternative therapies (CAT), and frequency of CAT use. For the relatives, age, educational level, occupational status, housing status, economic level, and having received education on hypertension prevention were found to be statistically significant. A significant relationship was identified between the mental status and physical activity subscale scores, as well as the nutrition attitude score of the Hypertension Prevention Attitudes Scale (HPAS), and all subscales of the Hill-Bone Compliance to High Blood Pressure Therapy Scale (HBCHBPTS) (p < 0.05). In conclusion, as patients' adherence to hypertension treatment increases, their relatives' attitudes toward hypertension prevention also improve.