CeO2-TiO2(CeO2-ZrO2) ince filmlerinin oluşturulması, optik yapısal ve bazı elektrokimyasal özelliklerinin incelenmesi
Preparation and investigation of optical, structural and some electrochemical properties of CeO2-TiO2(CeO2-ZrO2) thin films
- Tez No: 100653
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FATMA Z. TEPEHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Ce02-Ti02 (Ce02-Zr02) İNCE FİLMLERİNİN OLUŞTURULMASI, OPTİK, YAPISAL VE BAZI ELEKTROKİMYASAL ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ ÖZET Birikimin fiziksel ve kimyasal koşullarını değiştirerek ince filmlerin optik, elektrokimyasal ve yapısal özellikleri sol-gel yöntemi ile kolayca kontrol edilebileceğinden bu metodu cazip kılmaktadır. Optik kaplamalar, elektronik kaplamalar, elektrokromik ve termokromik aygıtlar ve benzer uygulamalar için döndürme, daldırma ve püskürtme gibi bir çok teknik ile sol-gel ince filmleri oluşturulabilir. Ce02 - Ti02 ince filmleri hızlı cevaplama zamanı (response time) ve yüksek geçirgenliğe sahip olduğundan sol-gel ile hazırlanmış saydam elektrokromik aygıtlarda iyon depolayıcı (veya kontor elektrot) olarak kullanılabilir. Çoğu daldırma kaplama metodu kullanarak sol-gel yöntemi ile oluşturulan Ce02 - Ti02 ince filmlerin hazırlanması ve karakterizasyonu hakkında birçok değerli araştırmalar vardır. Titanium alkoksidin alkoksil grubu ve katalizör tipini değiştirerek daldırma kaplam ile oluşturulmuş Ce02 - Ti02 ince filmlerin hazırlanışı Makishima ve diğ. tarafından araştırılmıştır. Daldırma sayısı ve asetik dayanıklık ile geçirgenlik, renklenme ve film kalınlığı arasındaki ilişki bu grup tarafından belirlenmiştir. Macedo ve diğ. sol-gel yöntemi ile hazırlanmış Ce02 - Ti02 ince filmlerinin optik geçirgenlik spektroskopi ve elektrokimyasal özellikleri incelemişler. Lavrencic Stanger ve diğ. daldırma kaplama metodu ile cam üzerine kaplanmış Ce02 ve Ce02 - Ti02 ince filmlerinin elektrokimyasal ve spektrokimyasal ölçümlerini karşılaştırdılar. Bu grup taramalı elektron mikroskopi analizleri ile Ce02 - Ti02 ince filmlerin parçacıklı yapıya sahip değil ve homojen yapıya sahip olduğunu gösterdiler. Döndürme kaplama metodu ile değişik kompozisyonu olan Ce02 - Ti02 filmlerinin oluşturulması, x-ışım saçılması ve Raman spektroskopi ile filmlerin karakterizasiyonu Keomany ve diğ. tarafından araştırılmıştır. Daha sonra bu filmlerde yapısal değişimin elektrokimyasal iyon ekleme üzerindeki etkisi bu grup tarafından incelenmiştir. Bu grup akıllı cam uygulamalar için Ce02ın en iyi kompozisyon oranı %25 ile %50 arasında olduğunu göstermişlerdir. Özer ve diğ. döndürme kaplama metodu ile 1600 devir/dak. hızda oluşturulan Ce02 - Ti02 filmlerinin optik, yapısal ve elektrokimyasal özelliklerini incelemişlerdir. Bu çalışmada amaç, sol-gel yöntemi ile değişik fiziksel ve kimyasal koşullarda komposit Ce02-Ti02 (Ce02-Zr02) ince filmlerinin oluşturulması, ve bu koşullara (yaşlanma, pH, döndürme ve daldırma kaplama metodalan, ısıl işlem sıcaklığı ve Ce/Ti mol viiioranı ) bağlı olarak elde edilen filmlerin optik, elektrokimyasal ve yapısal özelliklerinin incelenmesidir. Ce02 - Ti02 ince filmlerinin değişik özelliklerini incelemek için yedi etapta döndürme ve daldırma kaplama metodlan ile filmler oluşturuldu. İlk etapta, Ce/Ti mol oranı 50/50 olan sol'den döndürme kaplama metodunda 2500, 3000 ve 4000 devir/dak. hızlarda hazırlanan Ce02-Ti02 ince filmlerinin optik özelliklerinin yaşlanma ile değişimi incelenmiştir. İkinci etapta, aynı metodda 2500 devir/dak. döndürme hızında pH'ı 1.5, 1.75, 2, 2.5 olan sollerden Ce02-Ti02 ince filmleri oluşturuldu. Üçüncü etapta, döndürme kaplama metodunda 1500, 2000, 2500, 3000, 3500 ve 4000 devir/dak. hızlarda 4 katman ve 2500 devir/dak. hızda 1, 3, 5, 7 katman örnekler hazırlandı. Dördüncü etapta daldırma kaplama metodunda 26, 53, 79, 107 mm/dak. hızlarda 8 katman, 107 mm/dak. hızda 1, 3, 5, 7 katman olarak örnekler hazırlandı. Beşinci etapta, ısıl işlem sıcaklığının Ce02 - Ti02 ince filmlerinin optik, yapısal ve elektrokimyasal özellikleri üzerindeki etkileri incelendi. Bu etapta, döndürme kaplama metodunda 2500 devir/dak. hızda 4 katman ve daldırma kaplama metodunda 107 mm/dak. hızda 6 katman olarak hazırlanan filmlere 100 ile 500 arasında 5 farklı sıcaklıkta ısıl işlem uygulandı. Altıncı etapta, Ce/Ti mol oranı 50/50, 45/55, 40/60, 35/65, 30/70, 25/75 olan sollerden döndürme kaplama metodunda 2500 devir/dak. hızda, daldırma kaplama metodunda 107 mm/dak. hızda oluşturulan filmlere 100 ile 500 °C arasında 5 farklı sıcaklıkta ısıl işlem uygulandı. Yedinci etapta, Ce02 - Zr02 ince filmlerin optik, yapısal ve elektrokimyasal özellikleri incelendi. Bu etapta, Ce/Zr mol oranı 50/50 olan sol'den döndürme kaplama metodunda 1500 ile 4000 devir/dak. arasında 6 farklı hızda 4 katman ve 2500 devir/dak. hızda 1, 3, 5, 7 katman, daldırma kaplama metodunda 26, 53, 79, 107 mm/dak. hızlarda 6 katman, 107 mm/dak. hızda 1, 3, 5, 7 katman olarak hazırlanan Ce02-Zr02 ince filmlere 100 ile 500 °C arasında 5 farklı sıcaklıkta ısıl işlem uygulandı. Ce02 - Ti02 (Ce02 - Zr02) ince filmlerin optik, yapısal ve elektrokimyasal özelliklerini belirlemek için değişik ölçümler yapıldı. Filmlerin yüzey kimyasal kompozisyonunu belirlemek için bir MT 500 x-ışmı fotoelektron spektrometresi (XPS) ile ölçümler yapıldı. Filmlerin elemental bileşenleri belirlemek için Fourier transform infrared (FTIR) spektroskopi ölçümü alındı. Filmlerin optik sabitleri (kırma indisi, absorpsiyon katsayısı,...) geçirgenlik spektrumlardan çıkartıldı. Optik geçirgenliğe 200-1 100 nm dalga boyu arasında normal geliş açıda çalışan bir Pekin Elmer X-2 spektrofotometre ile bakıldı. İnce filmlerin yüzey morfolojileri hakkında görüntüsel olarak bilgi edinmek için bir Jeol JSM-840 taramalı elektron mikroskobu (SEM) kullanıldı. SEM analizi ile birlikte örneklerin kimyasal bileşenlerinin kantitatif analizi x-ışını ile yapıldı. Örneklerin elektrokromik özelliklerini incelemek için çevrimli voltammetri ölçümleri yapıldı. Çevrimli voltammetride -2.2 ile 0. 1 V arasında 50 mV/s hızında bir gerilim uygulandı. Ce02-Ti02 ince filmlerinin kırma indisi, absorpsiyon ve söndürme katsayıları ve kalınlığı sadece geçirgenlik-dalga boyu spektrumlanndan Swanepoel tarafından geliştirilen metod kullanılarak belirlendi. Kırma indisi iyi bir yaklaşım ile Sellmeier dağılım fonksiyonuna ve absorpsiyon katsayısı Urbach bağıntısına fit edildi. Ce02 - Ti02 ince filmlerin her iki direkt ve indirekt band aralıkları Tauc bağıntısı ile ıxbelirlendi. Osilatör ve dispersiyon enerjileri Wemple ve Di Domenico tarafından önerilen tek-etkin-osilatör modeline göre çıkartıldı. Filmlerin paketleme yoğunluğu Bragg ve Pippared bağıntısı kullanılarak belirlendi. Burada kolumnar indis için hacim indisi ve gözenek indisi için de kısmın sulu hava indisi kullanıldı. Daha önce söz edildiği gibi Ce02 - Ti02 ince filmlerinin yaşlanma etkisini belirlemek için yaklaşık 2.5 ay içersinde her hafta geçirgenlik ölçümleri yapıldı. Optik sabitler yaşlanma zamanının ilk haftalarında belirgin bir değişiklik gösterirken son haftalara doğru (9-11. hafta) sabit bir duruma gelmektedir. Filmlerin optik sabitleri (kırma indisi, absorpsiyon ve söndürme katsayıları) ve kalınlıkları pH'm artmasıyla azalmaktadır. Döndürme hızının artmasıyla film kalınlığının azalmasına rağmen filmin kırma indisi, absorpsiyon ve söndürme katsayıları artmaktadır. Bu durumda dispersiyon enerji artarken osilatör enerji değişmemektedir. Döndürme kaplama metodu ile oluşturulan filmlerin optik sabitleri (kırma indisi, absorpsiyon ve söndürme katsayıları) ve kalınlıkları katman sayısının artmasıyla artmaktadır. Daldırma hızının artmasıyla film kalınlığı artmasına rağmen filmin aynı optik sabitleri azalmaktadır. Bu durumda dispersiyon enerji azalırken osilatör enerji yaklaşık sabittir. Daldırma kaplama metodu ile oluşturulan aynı optik sabitleri ve kalınlıkları katman sayısının artmasıyla artmaktadır. Bu durumda dispersiyon enerji artarken osilatör enerji yaklaşık sabittir. Enerji band aralıkları, ortalama değerleri ve ortalama hataların hesaplamasıyla bu örneklerin (pH 2 ve Ce/Ti mol oram 50/50 iken) enerji band aralıklarının döndürme hızı, daldırma hızı, her iki metodda katman sayısı ve yöntemden bağımsız olduğunu göstermektedir. 100, 300 ve 500 °C sıcaklıklarda ısıl işlem uygulanan örneklerin döndürme kaplama metodunda Ce/Ti mol oranı 30/70, daldırma metodunda ise bu oran 35/75 olduğu zaman ancak Swanepoel metodu ile filmlerin optik özelliklerini belirlemek uygun olur. Her iki döndürme ve daldırma kaplama metodlannda kırma indisi, absorpsiyon ve söndürme katsayıları ısıl işlem sıcaklığının artmasıyla artarken film kalınlığı, enerji band aralıkları ve osilatör enerji azalırken dispersiyon enerji artmaktadır. Her iki kaplama metodunda filmin bütün optik özellikleri ve kalınlığı Ce02 mol oranının artmasıyla azalmaktadır. Bütün bu aşamalarda filmin paketleme yoğunluğu filmin kırma indisi ile aym doğrultuda değişmektedir. Taramalı elektron mikrograflan (SEM) gözeneklerin döndürme hızı, katman sayısı ve ısıl işlem sıcaklığının artmasıyla azalmaktadır. Bununla beraber SEM analizi Ce02 - Ti02 ince filmlerinin küçük cerium oksit kristalitleri içeren amorf titanium oksit matrislerden oluştuğunu ve cerium oksit kristalitlerin boyutu Ce02 mol oranının artmasıyla arttığını göstermektedir. Diğer kompozisyonal analiz kantitatif x-ışını ile yapıldı. Sonuçların bütün kompozisyonlar için sol hazırlarken öngörürülen Ce02 ve Ti02 yoğunluklarının filmlerde homojen bir şekilde oluştuğunu göstermektedir. Çevrimli voltammetri ölçümleri elektrokromik uygulamaları için Ce02 mol oranının %45 ile %50 arasında olduğu durumda en iyi oran olduğunu göstermektedir. Ce02 mol oranı %50 iken 100 °C'da ısıl işlem uygulanan örnekte anodik yük yoğunluu 11.21 mC/cm2 iken 500 °Cdaki örnekte 10.05 mC/cm2 dır. Deneysel hata sınırlan içinde anodik ve katodik yüzey yük yoğunluklarının oranlan yaklaşık bir olup, iyon ekleme (insertion) ve iyon çekme (disinsertion) prosesleri tersinir olduğu görülmektedir.Ce02 - Zr02 ince filmlerin optik, yapısal ve elektrokimyasal ölçümleri bu filmlerin yüksek geçirgenliği sahip olduğu halde elektrokromik uygulamalarda Ce02 - Ti02 ince filmlere bir alternatif olmadığını göstermektedir. SEM fotoğraflarda görüldüğü gibi Ce02 - Zr02 ince filmlerinin adacıklı bir yapıya sahip olduğundan ve Li+ iyonunun ancak düşük miktarda eklenebilmesinden kaynaklanmaktadır(anodik yüzey yük yoğunluğu yaklaşık 2 ile 3 mC/cm2 civarındadır). xı
Özet (Çeviri)
PREPARATION AND INVESTIGATION OF OPTICAL, STRUCTURAL, AND SOME ELECTROCHEMICAL PROPERTIES OF Ce02-Ti02 (Ce02-Zr02) THIN FILMS SUMMARY Sol-gel process is an attractive method for preparation thin films due to its ease to control of optical, electrochemical, and structural properties of thin films with changing the physical condition of deposition. Sol-gel derived thin films can be deposited by several techniques such as spinning, dipping, and spraying for various application such as optical coatings, electronic coatings, electrochromic devices, thrmochromic devices, protective coatings, etc. Sol-gel derived mixed Ce02-Ti02 thin films is a good candidate as a transparent ion storage layers (or counter electrode) for transmissive electrochromic devices due to their fast response time and high transparency. There are numerous excellent investigations on the preparation and characterization of mixed Ce02-Ti02 thin films deposited by sol-gel process using dip coating method mostly. The preparation of dip-coated Ce02-Ti02 thin films were investigated by Makishima et al. with changing alkoxyl group of titanium alkoxide type and the kind of catalyst. They determined the dependence of the number of dipping, and acidic durability on transmittance, chromaticity, and thickness of the films. Macedo et al. studied electrochemical properties and optical transmission spectroscopy of Ce02-Ti02 thin films prepared by sol-gel process. Lavrencic Stangar et al. compared electrochemical properties and spectroelectrochemical measurements of Ce02 and Ce02-Ti02 coatings on glass by dip coating technique. They showed that Ce02-Ti02 thin films had not have a particulate nature and have homogeneous structure by Scanning Electron Microscopy analysis. The preparation of spin-coated Ce02-Ti02 films with different composition and characterization of the films by x- ray scattering and Raman spectroscopy has been investigated by Keomany et al. Latter, the influence of the structure on the electrochemical insertion in such films was examined by them. They showed that the best range of compositions should be from 25% to 50% Ce02 for smart windows applications, özer et al. studied optical and electrochemical properties of sol-gel derived spin-coated Ce02-Ti02 films formed at 1600 rpm spinning rate. XIIn the present work the optical, electrochemical, and structural properties of sol-gel derived mixed Ce02-Ti02 (Ce02-Zr02) thin films were studied with changing physical and chemical conditions of preparation. The films have been deposited by spin and dip coating processes for investigation of various properties of Ce02-Ti02 (Ce02-Zr02) thin films in seven steps. In the first step, the samples were prepared by spin coating metod with 2500, 3000, and 4000 rpm spin speed in 3 layers for studying the aging effect on the optical properties of the Ce02-Ti02 thin films. The catalyst effects of the sol on the optical properties of Ce02-Ti02 films were examined by changing the pH of the sol in the second step. In this step, the samples prepared by spin coating method with a spin speed of 2500 rpm in 3 layers with 1.5, 1.75, 2, and 2.5 pH. In the third step, the Ce02-Ti02 films deposited using spin coating method with 1500, 2000, 2500, 3000, 3500, and 4000 rpm spin speed in 4 layers and with a spin speed of 2500 rpm in 1, 3, 4, 5, and 7 layers for studying the optical and structural properties. The Ce02-Ti02 thin films were deposited using dip coating method with 26, 53, 79, and 107 mm/min pulling rates in 8 layers and with a pulling rate of 107 mm/min in 1, 3, 5, 7, and 8 layers to examine the optical and structural properties of the films in the fourth step (in the first fourth steps the Ce/Ti mole rate was 50/50). In the fifth step, the heat treatment effect on the optical, structural properties of the Ce02-Ti02 thin films were studied. In this step, the samples prepared by spin coating method with a spin speed of 2500 rpm in 4 layers and dip coating method with a pulling rate of 107 mm/min in 6 layers and heat treated at 100, 300, and 500 °C temperatures. The mole rate effect of Ce/Ti on the optical, structural, and electrochemical properties of Ce02-Ti02 thin films were examined in the sixth step. In this step the Ce02-Ti02 thin films prepared using spin coating method with 2500 rpm spin speed in four layers and dip coating method with 107 mm/min pulling rate in 6 layers with 50/50, 45/55, 40/60, 35/65, 30/70, and 25/75 of Ce/Ti mole rates and heat treated at 100, 300, and 500 °C temperatures. In the seventh step the optical, structural and electrochemical properties of Ce02-Zr02 thin films were studied. The samples prepared using spin coating method with the spin speed ranging from 1500 to 4000 rpm in 4 layers and with a spin speed of 2500 rpm in 1, 3, 4, 5, 7 layers and using dip coating method with the pulling rate ranging from 26 to 107 mm/min in 6 layers and with a pulling rate of 107 mm/min in 1,3, 5, and 7 layers. The samples were heat treated ranging from 100 to 500 °C temperatures ( The mole rate of Ce/Zr was 50/50). The measurements were performed in different way to examine the optical, structural, and electrochemical properties of Ce02-Ti02 (Ce02-Zr02) thin films. The electronic structure of the films were examined by a Fisions MT 500 x-ray photoelectron spectrometer (XPS) with Mgot excitation. The elemental compositions of the films were measured using a Jasco-5300 Fourier transform infrared (FTIR) spectroscopy. The optical constants (refractive index, absorption coefficient,...) of the films were evaluated from transmittance spectra. The optical transmittance of the films were carried out using perkin Elmer X-2 spectrophotometer in the spectral range of 200-1 100 nm at normal incidence. The surface morphology of the thin films was performed by scanning electron xiimicroscopy (SEM) using a Jeol JSM-840 scanning electron microscope. In addition the chemical compositions of the samples were determined using x-ray quantitative analysis. The electrochemical properties of the samples performed by cyclic voltammetric experiments. The films deposited on the ITO coated glass. A potential scan rate of 50 raV/s was used for cycling voltammetry. The anodic and cathodic limit of the potential were between -2.2 V and 0. 1 V. The refractive index, absorption and extinction coefficients, and thickness of the Ce02-Ti02 thin films were evaluated from transmittance-wavelength spectra alone using a method developed by Swnepoel. The refractive index were fitted to the Sellmeier dispersion function with a good approximation, and the absorption coefficient fitted to the Urbach relation. Both direct and indirect optical band gaps of Ce02-Ti02 thin films were determined by using Tauc law. The oscillator energy and dispersion energy were evaluated according to the single-effective-oscillatory model proposed by Wemple and Di Domenico. The packing density of the films determined using the Bragg and Pippared relationship. The bulk material index for the columnar index and the air index for the void index were used. As previously mentioned the aging effect of the Ce02-Ti02 thin films were studied by carrying out transmittance measurements weekly for about 2.5 month. It was found that the optical constants varied for the first weeks of aging but fixed in the end by evaluating the optical constants. Optical constants (refractive index, absorption and extinction coefficients) and the thickness of the film decrease with increasing the pH of the sol. The refractive index, absorption and extinction coefficients of the film increase with increasing spin speed while the thickness decreases. The dispersion energy increases with increasing spin speed while the oscillator energy dose not change. The optical constants (refractive index, absorption and extinction coefficients) and thickness of the spin-coated film increase with increasing the number of layers. The refractive index, absorption and extinction coefficients of the film decrease with increasing pulling rate while the thickness of the film increases. The dispersion energy decreases with increasing pulling rate while the oscillator energy is approximately constant. The optical constants (refractive index, absorption and extinction coefficients) and thickness of the dip-coated film increase with increasing the number of layers. The dispersion energy increases with increasing the number of layer while the oscillator energy is approximately constant. The result showed that the energy band gap were independent of the spin speed, the pulling rate, the number of deposited layer, and the deposition method of the films by calculating the energy band gap for these samples (with same pH of 2, and with Ce/Ti mole rate of 50/50), the mean value, and mean error of the these band gaps. The samples were heat treated at 100, 300, and 500 °C temperatures. The results were suitable for optical calculation by using Swanepoel method when the samples were heat treated with 30/70 mole rate of Ce/Ti in spin coating method and 35/65 mole rate of Ce/Ti in dip coating method. Both in spin and dip coating methods refractive index, absorption and extinction coefficients increase with increasing heat treatment temperature while the film thickness and energy band gap d