Günümüz mimarlığında kullanılan malzemelerin sürdürülebilirlik açısından değerlendirilmesi
Evaluation of materials used in contemporary architecture from a sustainability perspective
  1. Tez No: 1006549
  2. Yazar: ELİF SEMANUR ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEN CEVRİYE BENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Toros Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
Özet
Günümüz mimarlık uygulamalarında giderek daha büyük önem kazanan sürdürülebilirlik ilkesinin bina tasarımlarında kullanılan yapı malzemeleri üzerinden değerlendirilmesi bu tezde ele alınmıştır. Artan kentleşme, çevresel bozulmalar ve enerji kaynaklarının tükenme tehlikesi, yapı iş kolunda ekolojik dengeyi gözeten yaklaşımları zorunlu kılmıştır. Bu bağlamda malzeme seçimi, yalnızca yapının teknik başarımını (performansını) değil; aynı zamanda çevresel etkilerini, enerji verimliliğini ve yaşam döngüsü sürecini de doğrudan etkileyen bir tasarım bileşeni durumuna gelmiştir. Tez çalışmasında ilk önce sürdürülebilirlik kavramı ve sürdürülebilirliğin mimarlık alanındaki etki ve uygulamalara yansıması araştırılmıştır. Daha sonra binalar için mimarlıkta kullanılan yeni malzemeler ve karşılaştırma açısından geleneksel malzemeler sürdürülebilirlikleri teknolojik, tasarım ve maliyet ( ekonomisi) yönünden incelenmiştir. Çalışmada binalarda kullanılan yeni ve geleneksel yapı malzemelerinin kullanım alanları, nitelikleri ve sınıflandırılması üzerinde durulmuştur. Sözü edilen sürdürülebilir özellikler gösteren malzemelerin kullanıldığı dünyadan ve ülkemizden yapı örnekleri incelenmiştir. Sonuç olarak sürdürülebilir yeni ve geleneksel yapı malzemeleri ile elde edilen enerji tasarrufu, düşük karbon salınımı, malzemenin uzun ömürlü olması, yerel kaynakların etkin kullanımı gibi ölçütler açısından bu yapı malzemeleri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the principle of sustainability, which has gained increasing importance in contemporary architectural practice is evaluated through the building materials used in architectural design. The growing pace of urbanization, environmental degradation, and the risk of depletion of energy resources have made it necessary for the construction sector to adopt approaches that take ecological balance into account. In this context, material selection has become not only a factor affecting the technical performance of a structure but also a critical design component that directly influences its environmental impact, energy efficiency, and life cycle process. In this thesis, the concept of sustainability and its impact and applications in the field of architecture were first explored. Subsequently, the new materials used in architecture for building construction were examined and the traditional materials were also examined for comparison in terms of their sustainability from technological, design, and economic perspectives. The study focuses on the areas of application, properties, and classification of new and traditional construction materials used in buildings. Examples of structures from both around the world and Turkey that incorporate materials with sustainable characteristics have been analyzed. As a result, these new and traditional building materials have been evaluated based on criteria such as energy savings, low carbon emissions, material durability, and the effective use of local resources.