DOCTRINAL DEVIATIONS IN CONTEMPORARY ALBANIAN QUR'ANIC TRANSLATIONS (COMPARATIVE CRITICAL STUDY)
ÇAĞDAŞ ARNAVUTÇA KUR'AN MEALLERİNDEKİ İTİKADÎ SAPMALAR: MUKAYESELİ VE ELEŞTİREL BİR İNCELEME
  1. Tez No: 1006552
  2. Yazar: VALDRİNë ABDULLAHU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İHSAN KAHVECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Kur'an'ın Arnavutça'ya tercüme edilme tarihini, gelişimini ve yorumlayıcı eğilimlerini incelemekte; bu süreci şekillendiren fikrî ve teolojik etkenlere özellikle odaklanmaktadır. Çalışma, Kur'an'ın Arnavutça'ya yapılan ilk kısmi tercümelerini ve tefsir girişimlerini, Kur'an'ın Arnavutça'daki tam tercümelerinin ortaya çıkışını ve bu eserlerin oluşumuna zemin hazırlayan daha geniş ilmî katkıları tarihsel bir çerçevede ele almaktadır. Ayrıca tez, seçilmiş tercümelerde kullanılan metodolojik yaklaşımları analiz ederek, bu çalışmaların ilmî değerini ve Kur'an'ın dilsel ve semantik derinliğini aktarmadaki sınırlılıklarını ortaya koymaktadır. Bununla birlikte, araştırma, Ahmediye/Kadiyani yorumlarından ve Kur'anist ideolojiden etkilenmiş tercümeleri eleştirel bir bakış açısıyla incelemekte; bu eserlerin Arnavutça konuşan Müslüman topluluklar içerisindeki karşılığını ve geleneksel İslamî ilim geleneği içindeki konumunu değerlendirmektedir. Analitik, mukayeseli, eleştirel ve tümevarımsal yöntemler çerçevesinde çalışma, farklı yorum çerçevelerinin Arnavutça bağlamında Kur'an'ın anlaşılmasına nasıl yön verdiğini araştırmaktadır. Sonuç olarak bu tez, Arnavutça Kur'an tercüme faaliyetlerine dair sistematik bir genel çerçeve sunmayı amaçlamakta; bu alanın tarihsel gelişimini, metodolojik çeşitliliğini ve günümüzde karşı karşıya olduğu problemleri daha net bir biçimde ortaya koyarak literatüre katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the history, development, and interpretive tendencies of Qur'an translation into the Albanian language, with particular attention to the intellectual and theological factors that have shaped this process. It traces the earliest partial translations and exegetical efforts, the emergence of complete Albanian translations of the Qur'an, and the broader scholarly contributions that made these works possible. The study also analyzes the methodological approaches used in selected translations, highlighting both their scholarly value and their limitations in conveying the linguistic and semantic depth of the Qur'an. Furthermore, the research critically engages with translations influenced by Ahmadiyya/Qadiani interpretations and Qur'anist ideology, assessing their reception within Albanian-speaking Muslim communities and their position in relation to mainstream Islamic scholarship. Through analytical, comparative, critical, and inductive methods, the thesis explores how different interpretive frameworks have shaped the understanding of the Qur'an in Albanian contexts. Overall, the study aims to provide a systematic overview of Qur'an translation activity in Albanian, contributing to a clearer understanding of its historical development, methodological diversity, and contemporary challenges.