Prenses Diana: Kadın özgürlüğünün ve gücünün ikonik temsili
Princess Diana: The iconic representation of women's freedom and power
- Tez No: 1006551
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN GÖRMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Prenses Diana'nın modern İngiliz kültüründeki ve edebiyatındaki temsilini tarihsel, kuramsal ve edebî düzlemleri bir araya getirerek incelemektedir. Disiplinlerarası bir yaklaşım benimseyen bu tez; Diana'yı duygu politikaları ve kadın özgürlüğü bağlamında ele alarak, onun nasıl kırılgan ama güçlü bir ikonik temsile dönüştüğünü sorgulamaktadır. İngiliz monarşisinin ritüel ve temsiliyet yapısının tartışıldığı ilk bölümde; monarşi-medya ilişkilerindeki tarihsel dönüşümün Diana figürünün inşasına ve kırılganlığına sunduğu zemin analiz edilmektedir. Ardından Diana'nın yaşam öyküsü ve medyayla gerilimli ilişkisi üzerinden duygusal kırılganlığın, kurumsal beklentilere ve toplumsal normlara karşı bir ifade biçimi olduğuna odaklanılmaktadır. Bu analiz; Diana'yı bakım etiği, beden politikaları ve duygulanım çalışmaları ışığında yeniden yorumlamaktadır. Böylece kırılganlığın pasif bir zayıflık değil; aksine kamusal alanda toplumsal dönüşüm tetikleyen etkin bir güç biçimi olduğu ortaya konmaktadır. Yöntem olarak tez; biyografik anlatılar, basın söylemleri ve seçili görsel kültür materyallerini temsil çözümlemesiyle ele alırken, romanları metin merkezli yakın okuma yoluyla incelemektedir. Bu doğrultuda Monica Ali'nin Untold Story romanı; Diana'nın kamusal yaşam öyküsü ve“yaşasaydı”varsayımı üzerine kurulu kurgusal bir metin olarak; kimlik dönüşümü, görünürlük baskısı ve güç dinamiklerini işleyiş bakımından analiz etmektedir. Danuta de Rhodes'un The Little White Car romanı ise ölüm sonrası kamusal yas ve kültürel bellek temalarıyla incelenmektedir. Sonuç olarak tez, Diana'yı modern kadının özgürlük, kimlik ve temsil mücadelesinde sembolik bir figür olarak konumlandırmaktadır. Çalışma; monarşi araştırmalarını, feminist temsil analizlerini ve edebî kurmaca pratiklerini sentezleyerek literatüre disiplinlerarası özgün bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the representation of Princess Diana in modern British culture and literature by bringing together historical, theoretical, and literary frameworks. Adopting an interdisciplinary approach, the study addresses Diana within the contexts of the politics of emotion and women's freedom, questioning how she became an iconic figure that is both fragile and powerful. The first chapter discusses the ritualistic and representational structure of the British monarchy and analyses how historical transformations in the monarchy-media relationship provided the groundwork for the construction and vulnerability of the Diana figure. Subsequently, focusing on Diana's life story and her tense relationship with the media, the thesis explores emotional vulnerability as a mode of expression in response to institutional expectations and social norms. This analysis reinterprets Diana through the lenses of care ethics, body politics, and affect studies. In doing so, it demonstrates that vulnerability is not a passive weakness but rather an active form of power that triggers social transformation in the public sphere. Methodologically, the thesis examines biographical narratives, press discourses, and selected visual culture materials through representational analysis, while analysing novels through text-centered close reading. In this context, Monica Ali's Untold Story is analysed as a fictional narrative constructed around Diana's public life story and the“what if she had lived”assumption, with particular attention to identity transformation, pressures of visibility, and power dynamics. Danuta de Rhodes's The Little White Car is examined in relation to themes of posthumous public mourning and cultural memory. In conclusion, the thesis positions Diana as a symbolic figure in the modern woman's struggle for freedom, identity, and representation. By synthesizing monarchy studies, feminist representation analyses, and literary fiction practices, the study offers an original interdisciplinary contribution to the literature.