TBDY-2018 basitleştirilmiş tasarım kurallarına göre tasarlanmış binalar için kırılganlık eğrilerinin türetilmesi
Derivation of fragility curves for buildings designed according to TBDY-2018 simplified design rules
- Tez No: 1006566
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAFET ŞİŞMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Deprem Mühendisliği, Civil Engineering, Earthquake Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
Özet
Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği'nin (TBDY 2018) 17. bölümünde yer alan Basitleştirilmiş Tasarım Kuralları, belirli kriterleri sağlayan düzenli betonarme binalar için sadeleştirilmiş bir deprem tasarım yöntemi sunmaktadır. Kırılganlık eğrileri ise deprem risk çalışmalarında olası hasar ve kayıpların tahmin edilmesine olanak tanıyan ve bir yapının belirli bir deprem talebi altında tanımlanan bir hasar sınır durumuna ulaşma veya bu sınırı aşma olasılığını nicel olarak ifade eden olasılıksal araçlardır. Bu çalışma, Basitleştirilmiş Tasarım Kuralları'na göre tasarlanan betonarme binalar için temsili kapasite eğrilerinin ve bunlara bağlı kırılganlık eğrilerinin türetilmesini amaçlamaktadır. Bu kapsamda farklı kat sayıları, açıklık düzenleri ve açıklık uzunlukları dikkate alınarak toplam 24 betonarme bina modeli oluşturulmuş ve taşıyıcı sistem elemanları doğrusal olmayan fiber kesitlerle temsil edilerek SAP2000 yazılımında modellenmiştir. Tüm modeller için deplasman kontrollü doğrusal olmayan statik itme analizleri gerçekleştirilmiş ve taban kesme kuvveti–çatı yer değiştirmesi ilişkilerinden kapasite eğrileri elde edilmiştir. Bu eğriler, FEMA-440 esaslarına göre iki doğrulu elasto-plastik modellere idealize edilerek her model için akma anındaki çatı yer değiştirmesi, akma anındaki taban kesme kuvveti ve nihai çatı yer değiştirmesi değerleri belirlenmiştir. Ayrıca tüm modeller için modal analizler yapılarak doğal titreşim periyotları ve mod şekilleri elde edilmiş, idealize kapasite eğrilerinden elde edilen değerler ile modal analizden elde edilen parametreler birlikte kullanılarak dört hasar sınır durumuna karşılık gelen (DS1-DS4) kırılganlık eğrileri hem kat grupları düzeyinde hem de tüm modellerin tek sınıf altında birleştirildiği durum için oluşturulmuştur. Elde edilen sonuçlar, yapı yüksekliği, açıklık düzeni ve süneklik gibi parametrelerin deprem performansını belirgin biçimde etkilediğini göstermektedir. Bu çalışmada Basitleştirilmiş Tasarım Kuralları'na göre tasarlanan binalar için büyük ölçekli tehlike analizi uygulamalarında kullanılabilir nitelikte temsili kapasite eğrileri ve kırılganlık eğrileri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Simplified Design Rules presented in Chapter 17 of the Turkish Building Earthquake Code (TBEC 2018) provide a streamlined seismic design methodology for regular reinforced concrete buildings that satisfy specific criteria. Fragility curves, on the other hand, are probabilistic tools that quantify the likelihood of a structure reaching or exceeding a predefined damage state under a given seismic demand. This study aims to derive representative capacity curves and corresponding fragility curves for reinforced concrete buildings designed according to the Simplified Design Rules. A total of 24 reinforced concrete building models with varying numbers of stories, bay layouts, and span lengths were developed, and the structural members were modeled using nonlinear fiber sections in SAP2000. Displacement-controlled nonlinear static pushover analyses were performed for all models, and capacity curves were obtained from the base shear–roof displacement relationships. These curves were idealized into bilinear elastoplastic models in accordance with FEMA-440, and the yield roof displacement, yield base shear, and ultimate roof displacement values were determined. Additionally, modal analyses were conducted to obtain natural vibration periods and mode shapes. The parameters obtained from modal analysis were combined with those derived from the idealized capacity curves to generate fragility curves corresponding to four damage limit states (DS1–DS4). Fragility curves were produced both for individual story groups and for the case in which all models were evaluated within a single structural class. The results indicate that building height, bay configuration, and ductility significantly influence seismic performance. Overall, this study provides representative capacity curves and fragility curves that can be used directly in large-scale seismic hazard and risk assessments, rapid evaluation procedures, and loss estimation applications for buildings designed in accordance with the Simplified Design Rules.