Türkiye'nin Trakya Bölgesi'nde phenopelopoid akarlar (acari, oribatida, phenopelopoidea) üzerine taksonomik araştırmalar
Taxonomic studies on phenopelopoid mites (acari, oribatida, phenopelopoidea) in the Thrace region of Türki̇ye
  1. Tez No: 1006586
  2. Yazar: ELİF TOPAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUSRET AYYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Oribatid akarlar, 163 familya, 1.311 cins ve 11.435 tür ile oldukça zengin bir biyolojik çeşitliliğe sahiptir. Bu araştırmada, Trakya Bölgesi'nde Kasım 2012 – Nisan 2014 tarihleri arasında farklı lokalitelerden toplanan materyaller arasından seçilen oribatid akar örnekleri içerisindeki phenopelopoid türler incelendi. Çalışmada kullanılan örnekler; toprak, döküntü, liken, çürümüş ağaç kökleri, ağaç kabuğu ve yosunlardan elde edildi. Akarların ayrıştırılmasında Berlese-Tullgren hunisi uygulanarak elde edilen örnekler birkaç damla gliserol ve %75 etil alkol içinde muhafaza edildi. Çukur lamda, laktik asit kullanılarak hazırlanmış ortamda akarların geçici preparatları yapılarak mikroskobik incelemeleri gerçekleştirildi. Çalışma sonucunda Phenopelopoidea üst familyasına ait dört takson belirlendi. Bunlar: Eupelops acromios acromios (Hermann, 1804), Eupelops torulosus torulosus (Koch, 1839), Eupelops plicatus (Koch, 1835) ve Peloptulus (P.) phaenotus (Koch, 1844) olup bunlar Türkiye'den daha önce kaydedilmiş taksonlardır. Tespit edilen taksonlara ait tarama elektron mikroskobu fotoğrafları sunularak, elde edilen örnekler üzerinden taksonların tanımları yapıldı ve tartışıldı. Ayrıca bu türlerin Türkiye ve dünyadaki dağılımları da verildi.
Özet (Çeviri)
Oribatid mites exhibit a high level of biological diversity, comprising 163 families, 1,311 genera, and 11,435 species. In this study, phenopelopoid mites within the oribatid mite samples collected from various localities in the Thrace Region of Turkey between November 2012 and April 2014 were examined. The collected specimens were obtained from soil, litter, lichen, decayed tree roots, tree bark, and moss. Samples were extracted using a Berlese–Tullgren funnel and preserved in a few drops of glycerol and 75% ethanol. Temporary mounts of mites were prepared on cavity slides using lactic acid, and microscopic examinations were performed. As a result of the study, four taxa belonging to the superfamily Phenopelopoidea were identified: Eupelops acromios acromios (Hermann, 1804), Eupelops torulosus torulosus (Koch, 1839), Eupelops plicatus (Koch, 1835), and Peloptulus (P.) phaenotus (Koch, 1844), all of which have previously been recorded from Turkey. Scanning electron microscope images of the identified taxa were provided, and the taxa were described and discussed based on the examined specimens. Additionally, the distribution of these species in Turkey and worldwide was presented.