Türkiye'nin Trakya Bölgesi'ndeki köpeklerde bağırsak helmintlerinin prevalansının koprolojik olarak araştırılması ve Echinococcus spp. ve diğer Taenidae yumurtalarının moleküler tanımlanması
A coprological survey for evaluation of the prevalance of intestinal helminths in dogs in Thrace Region of Turkey and molecular identification of Echinococcus spp. and other Taenidae eggs
- Tez No: 1005090
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEREM ÖTER, PROF. DR. GIUSEPPE CRINGOLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Parazitoloji, Veterinary Medicine, Parasitology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Veterinerlik Parazitolojisi Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında Türkiye'nin Trakya Bölgesi'nde seçilen 4 ilde (Edirne, İstanbul, Kırklareli ve Tekirdağ) sokak köpeklerinde gastrointestinal helmintlerin yaygınlığının nicelik ve niteliksel olarak belirlenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca, ışık mikroskobu altında morfolojik olarak ayırt edilemeyen Taeniidae ailesi yumurtalarına Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PZR) işlemi uygulanarak, bu örnekler içerisinde zoonotik açıdan kritik öneme sahip olan Echinococcus spp. varlığının moleküler düzeyde tanımlanması hedeflenmiştir. Çalışma kapsamında Ocak – Eylül 2024 tarihleri arasında, belirlenen illerdeki hayvan barınaklarından her ili temsilen 100'er adet olmak üzere toplam 400 köpek dışkı örneği alınmıştır. Örnekler, duyarlılığı yüksek bir teknik olan FLOTAC yöntemi ile incelenmiştir. Yapılan incelemeler sonucunda, toplam 108 (%27) köpekte bir veya birden fazla parazit türüne rastlanmıştır. İller bazında en yüksek prevalans %34 ile Edirne'de saptanmış; bunu sırasıyla Tekirdağ (%27), İstanbul (%25) ve Kırklareli (%22) izlemiştir. Teşhis edilen parazitler arasında en yüksek yaygınlık oranı %16,25 ile Ancylostoma spp.'de görülmüştür. Diğer türlerin yaygınlıkları ise sırasıyla; Toxocara canis %10,25, Trichuris vulpis %4,5, Taenia spp. %3,25, Dipylidium caninum %0,75 ve Toxascaris leonina %0,25 olarak saptanmıştır. Taeniidae ailesine ait yumurta saptanan örneklere uygulanan PZR analizi sonucunda, 1 örneğin Echinococcus granulosus yönünden pozitif olduğu belirlenmiştir. Gram dışkıdaki yumurta sayıları (EPG) ise, en geniş dağılım aralığı T. canis (2–1316) enfeksiyonlarında saptanmıştır. EPG değerlerinin Ancylostoma spp. için 2–846, Taenia spp. için 14–406, T. vulpis için 2–150, D. caninum için 4–14 arasında değiştiği belirlenirken, tek vakada saptanan T. leonina için ise 668 olarak bulunmuştur. Sonuç olarak, Türkiye'nin Trakya Bölgesi'ndeki sokak köpeklerinde zoonoz karakterli parazitler de dahil olmak üzere geniş bir helmint çeşitliliği saptanmıştır. Bu veriler ışığında hem hayvan hem de toplum sağlığını korumak adına“Tek Sağlık”yaklaşımı çerçevesinde düzenli paraziter kontrol programlarının ve koruyucu veteriner hekimlik uygulamalarının önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis research aims to determine the prevalence of gastrointestinal helminths in stray dogs in four selected provinces (Edirne, Istanbul, Kirklareli, and Tekirdag) in the Thrace Region of Turkey, both quantitatively and qualitatively. Furthermore, the Polymerase Chain Reaction (PCR) was applied to eggs of the Taeniidae family that could not be morphologically distinguished under a light microscope, with the aim of identifying the presence of Echinococcus spp., which is critical from a zoonotic perspective, at the molecular level in these samples. Within the scope of the study, between January and September 2024, a total of 400 dog fecal samples were collected from animal shelters in the specified provinces, with 100 samples representing each province. The samples were examined using the FLOTAC method, a highly sensitive technique. The results of the examinations revealed that a total of 108 (27%) dogs were infected with one or more parasite species. The highest prevalence by province was found in Edirne at 34%, followed by Tekirdağ (27%), Istanbul (25%), and Kırklareli (22%). Among the parasites diagnosed, the highest prevalence rate was observed in Ancylostoma spp. at 16.25%. The prevalence rates of other species were determined as follows: Toxocara canis 10.25%, Trichuris vulpis 4.5%, Taenia spp. 3.25%, Dipylidium caninum 0.75%, and Toxascaris leonina 0.25%. As a result of PCR analysis applied to samples in which eggs belonging to the Taeniidae family were detected, 1 sample was determined to be positive for Echinococcus granulosus. The egg counts per gram of feces (EPG) showed the widest range in T. canis (2–1316) infections. EPG values were found to range from 2–846 for Ancylostoma spp., 14–406 for Taenia spp., 2–150 for T. vulpis, and 4–14 for D. caninum, while a single case of T. leonina was found to have an EPG of 668. As a result, a wide variety of helminths, including zoonotic parasites, were detected in stray dogs in the Thrace Region. In light of these findings, the importance of regular parasitic control programs and preventive veterinary medicine practices within the framework of the“One Health”approach has been emphasized to protect both animal and public health.