Grafen ve niyobyum nanoparçacıkları temelli voltametrik sensörkullanılarak klenbuterolün elektrokimyasal tayini
Electrochemical determination of clenbuterol using avoltammetric sensor based on graphene and niobium nanoparticles
  1. Tez No: 1006585
  2. Yazar: EDANUR KURTBEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ASLANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Gıda üreten hayvanlarda yasaklı bir β-agonist olan klenbuterolün hassas tayini için, grafen nanoplateletleri (GNP'ler) ile niyobyum (Nb) nanoparçacıklarından oluşan bir nanokompozit ile modifiye edilmiş camsı karbon elektrot (GCE) kullanılarak duyarlı bir elektrokimyasal platform geliştirilmiştir. Nb nanoparçacıkları GNP'lerle birleştirilerek GNP@Nb hibriti oluşturulmuştur. Bu malzemenin GCE üzerine damlatma yöntemiyle kaplanması sonucunda GCE/GNPs@Nb sensörü elde edilmiştir. Siklik voltametri ve empedans spektroskopisi ile yapılan elektrokimyasal incelemeler, daha büyük bir elektrokimyasal aktif yüzey alanı (0,35 cm²) ve daha düşük yük transfer direnci (211 Ω) gibi önemli iyileşmeler ortaya koymuştur. Yalın GCE, GCE/GNPs ve GCE/Nb elektrotlarıyla karşılaştırıldığında, GCE/GNPs@Nb sensörü belirgin bir şekilde üstün elektrokatalitik aktivite göstermiş ve klenbuterol için yaklaşık 0,78 V'da belirgin bir anod pikine sahip olmuştur. Sensör geniş bir lineer aralık (4,0×10⁻⁹ – 5,5×10⁻⁶ M) sergilemiş ve 3,2×10⁻¹⁰ M tespit limitine (LOD) ulaşmıştır. Sensör, sucuk da dahil olmak üzere gerçek gıda örneklerinde yüksek tekrarlanabilirlik, yeniden üretilebilirlik ve mükemmel geri kazanım oranları sunmuş, böylece gıda güvenliği izleme açısından güçlü potansiyelini doğrulamıştır. Sucuktaki klenbuterol miktarı, kare dalga voltametrisi ile doğrudan belirlenmiş ve 6,2 ± 0,14 μg/g olarak tespit edilmiştir; bu sonuç, sensörün gıda kalitesini korumada pratik uygulanabilirliğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
A sensitive electrochemical platform was constructed by modifying a glassy carbon electrode (GCE) with a nanocomposite of graphene nanoplatelets (GNPs) and niobium (Nb) nanoparticles for the sensitive detection of clenbuterol—a prohibited β-agonist in food-producing animals. Nb nanoparticles were synthesized by chemically reducing niobium(V) chloride with lithium granules and then combined with GNPs to form the GNP@Nb hybrid. Drop-casting this material onto the GCE yielded the GCE/GNPs@Nb sensor. Electrochemical studies using cyclic voltammetry and impedance spectroscopy confirmed significant improvements, such as a larger electrochemically active surface area (0,35 cm²) and lower charge transfer resistance (211 Ω). Compared to bare GCE, GCE/GNPs and GCE/Nb, the GCE/GNPs@Nb sensor exhibited superior electrocatalytic activity, exhibiting a clear anodic peak for clenbuterol at about 0,78 V. The sensor exhibited a wide linear range (4,0 × 10⁻⁹ to 5,5 × 10⁻⁶ M) and yielded a detection limit (LOD) of 3,2 × 10⁻¹⁰ M. The sensor achieved high repeatability, reproducibility, and excellent recovery in real food samples, including sausage, confirming its strong potential for food safety monitoring. Clenbuterol content in sausage was directly determined by square wave voltammetry, with 6,2 ± 0,14 μg/g detected, demonstrating the sensor's practical application in safeguarding food quality.